NIS bi se mogao naći pod sankcijama

Autor: N. D. Objavljeno: 16.12.2024. 🕜 12:00 Lokacija: Beograd (Srbija)
  • Logo NIS-a
    Izvor: NIS

Hoće li sankcije uvesti i EU? Nije nemoguće pošto nikako da se domognu srpskog litija

Sjedinjene Američke Države sljedećih će dana uvesti financijske sankcije protiv naftne kompanije Naftna industrija Srbije (NIS), koja je u većinskom vlasništvu ruskih Gazprom Nefta i Gazproma, izvijestio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. "Dobili smo potvrdu da će SAD u narednih nekoliko dana uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, rekao je Vučić za jednu komercijalnu televiziju", prenosi Reuters, koji nije uspio dobiti informaciju od Ministarstva financija SAD-a. 

Ruski vlasnici Naftne industruje Srbije koriste svoj dio profita za financiranje brutalne agresije protiv Ukrajine i ugrožavanje stabilnosti na Balkanu i Europi, a ne za ulaganje u budućnost Srbije, poručilo je veleposlanstvo SAD-a u odgovoru beogradskim medijima nakon najave mogućih sankcija NIS-u.

Vučić je kazao da će Velika Britanija i Europska unija vjerojatno slijediti SAD u uvođenju sankcija, što će značiti obustavu isporuka naftovodom iz Hrvatske. NIS je početkom godine s Janafom sklopio ugovor o transportu 10 mil. tona nafte +/- 10% do kraja 2026., a prethodni ugovor iz 2022. koji ističe krajem ove godine odnosio se na transport 6,2 mil. t. +/-10%.

Dakle, Srbija se sve više oslanja na transport Janafom i kupnju nafte koja nije pod sankcijama. Uputili smo upit Janafu na tu temu, objavit ćemo informacije kada ih dobijemo. Čini se trenutno da ni Vučić ne zna mnogo. 

 
Smanjivanje ruskog udjela

 

"Još čekamo da dobijemo službeni papir s detaljima. Morat ćemo pogledati postoji li mogućnost da se rusko vlasništvo smanji ispod 50 posto i o tome razgovarati s ruskim partnerima", rekao je Vučić. Zemlja ovisi o ruskom plinu koji stiže plinovodom Turski tok. Ruski Gazprom Neft i Gazprom vlasnici su 50% odnosno 6,15% NIS-a.

Država posjeduje 29,87 posto dok mali dioničari drže preostale dionice. Zanimljivo je da SAD tek sada, gotovo tri godine nakon početka rata u Ukrajini, uvodi sankice Srbiji, čiji političari se suočavaju s velikim otporom rudarenju litija, što priželjkuje Njemačka, čiji premijer je Vučića nedavno proveo kroz turu rudarenja u Njmečkoj. 

Uvede li SAD financijske sankcije, u pitanje dolazi isporuka nafte NIS-ovoj rafineriji, pošto nastaje problem plaćanja. Osim toga vjerojatno je da će zemlje kontinenta slijediti američki potez, ako do njega dođe. U Janafovom zadnjem kvartalnom izvještaju stoji da tvrtka potražuje više od 2 mil. eura od dobavljača za kratkotrajnu imovinu (naftu). 

TAGOVI