Cijene nafte porasle su u ponedjeljak za 1 dolar po barelu nakon što je najveći svjetski izvoznik Saudijska Arabija obećala smanjiti proizvodnju za dodatnih milijun barela dnevno od srpnja. Analitičari prognoziraju nastavak rasta cijena nafte u neradnim tjednima.
Fjučersi sirove nafte tipa Brent bili su na 77,15 dolara po barelu, što je povećanje od 1,02 dolara ili 1,3%, nakon što je ranije dosegla najvišu sesiju od 78,73 dolara po barelu.
Američka WTI nafta porasla je za 1,02 dolara, ili 1,4%, na 72,76 dolara po barelu, nakon što je dotaknula najvišu unutardnevnu vrijednost od 75,06 dolara po barelu.
Terminski ugovori su porasli za više od 2% u petak nakon što je saudijsko ministarstvo energetike reklo da će proizvodnja kraljevine pasti na 9 milijuna barela dnevno u srpnju s oko 10 milijuna bpd u svibnju. Pad proizvodnje je najveći u Saudijskoj Arabiji u posljednjih nekoliko godina.
Širi dogovor OPEC+
Dobrovoljno smanjenje koje je Saudijska Arabija obećala u nedjelju dio je šireg dogovora Organizacije zemalja izvoznica nafte i njihovih saveznika, uključujući Rusiju, da ograniče opskrbu do 2024. dok grupa nastoji potaknuti rast cijene nafte.
Grupa OPEC+, pumpa oko 40% svjetske sirove nafte i ima smanjenje od 3,66 milijuna bpd, što iznosi 3,6% globalne potražnje.
"Saudijska Arabija ostaje agilnija od većine drugih članica u smislu osiguravanja cijena nafte iznad 80 dolara po barelu, što je bitno za uravnoteženje vlastitog fiskalnog proračuna. Saudijska Arabija će vjerojatno nastaviti činiti sve što je potrebno da održi visoke cijene nafte ... i poduzeti proračunate preventivne korake kako bi osigurala da se negiraju makro zabrinutosti koje potencijalno utječu na potražnju.", rekao je Suvro Sarkar, voditelj tima za energetski sektor u DBS banci.
Smanjenje proizvodnje je usklađivanje s tržišnom realnosti
Konzultantska tvrtka Rystad Energy rekla je da će dodatno smanjenje od strane Saudijske Arabije vjerojatno produbiti tržišni deficit na više od 3 milijuna barela dnevno u srpnju, što bi moglo povećati cijene u nadolazećim tjednima.
Analitičari Goldman Sachsa rekli su da je sastanak bio "umjereno optimističan" za tržišta nafte i da bi mogao povećati cijene Brenta za prosinac 2023. za 1 do 6 dolara po barelu, ovisno o tome koliko dugo Saudijska Arabija održava proizvodnju na 9 milijuna barela dnevno u sljedećih šest mjeseci, konstatira Reuters.
Međutim, mnoga smanjenja OPEC+ imat će mali stvarni učinak jer ih niži ciljevi za Rusiju, Nigeriju i Angolu usklađuju s njihovim stvarnim razinama proizvodnje.
"Ovo je uglavnom smanjenje na papiru jer samo usklađuje realnost kontinuiranih nižih razina proizvodnje u usporedbi s postojećim ciljevima u nekim zemljama OPEC-a", rekao je Sarkar iz DBS banke.
Nasuprot tome, Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) dopušteno je povećati ciljanu proizvodnju za 200.000 barela dnevno na 3,22 milijuna barela dnevno kako bi se "umirila zabrinutost" oko mogućeg napuštanja OPEC-a.
U međuvremenu je u Sjedinjenim Državama broj aktivnih naftnih platformi prošlog tjedna pao za 15 na 555, što je najmanje od travnja 2022., objavio je Baker Hughes u svom tjednom izvješću u petak, javlja Reuters.