Njemački državni energetki div Uniper, koji je saniran tijekom energetske krize, ostvario je devetomjesečnu neto dobit od 9,77 milijardi eura, kao rezultat pada cijena plina koji je pozitivno utjecao na buduće rezervacije.
Rezultat se može usporediti s neto gubitkom od 40,3 milijarde eura u istom razdoblju prošle godine, kada je naglo povećanje troškova za zamjenu ruskog plina bacilo tvrtku u najveću krizu ikada, što je i pokrenulo vladinu akciju spašavanja. Uniper, u kojem njemačka vlada posjeduje 99% udjela, postao je najveća europska korporativna žrtva energetske krize, uzrokovane obustavom isporuke ruskog plina preko plinovoda Sjeverni tok, koji je kasnije sabotiran.
Dionice Unipera koji je bio dugogodišnji klijent Gazproma prije ruske invazije na Ukrajinu, porasle su za 6,4% ovoga jutra.
Jako dobri izgledi
Rezultati dolaze tjedan dana nakon što je Uniper detaljno opisao svoje izglede za 2023., očekujući prilagođenu operativnu dobit (EBIT) od 6 do 7 milijardi eura i godišnju prilagođenu neto dobit od 4 do 5 milijardi eura.
"Ovaj rezultat i izgledi su doslovce izvanredni i ne očekujem da ćemo u sljedećih nekoliko godina vidjeti zarade ove veličine, iako s optimizmom gledamo naprijed", izjavila je šefica financija Jutta Doenges.
Snažni devetomjesečni rezultati u biti su posljedica umanjenja vrijednosti derivata koje Uniper koristi za zaštitu svojih pozicija na tržištu plina, gdje je golem pad cijena uklonio gubitke koji su se prvobitno očekivali do 2024. Krajem rujna obveze vezane uz derivate, koje rastu ili se smanjuju u skladu s kretanjem cijena plina, iznosile su 26 milijardi eura, što je pad u odnosu na nevjerojatnih 216 milijardi eura godinu dana ranije, objavio je Reuters.