Vodikova paradigma u srcu energetske tranzicije

Autor: B.L. Objavljeno: 25.03.2024. 🕜 14:23 Lokacija: Zagreb
  • izv. prof. dr. sc. Darko Pavlović, dipl. ing., savjetnik predsjednika Uprave Plinacra (foto: Božo Žitnik, ožujak 2024.)

• Darko Pavlović
    Izvor: Božidar Žitnik
  • Omot knjige 'Energetska tranzicija - vodikova paradigma' (foto: MŠ ožujak 2024.) 

• knjige, stručna literatura, Darko Pavlović
    Izvor: M.Š.

Prelazak na vodikovu energetiku jedan je od izazova plinskog gospodarstva za naredna desetljeća

Priroda je prije stotina milijuna godina shvatila da je najbolja zaliha energije na ovom planetu vodik povezan s ugljikom. Vodik povezan s ugljikom prekrio je Zemlju životom. Taj isti vodik i njegova paradigma danas se nalazi u srcu energetske tranzicije.

Naglašeno je to u uvodnom izlaganju nedavno završenog Plinarskog foruma, koje je bilo posvećeno vodiku, ali i upravo objavljenoj knjizi 'Energetska tranzicija - vodikova paradigma' autora Darka Pavlovića, Melite Srpak i Igora Klopotana.

 

Različiti aspekti vodikove paradigme

 

Kako je u izlaganju pojasnio vodeći autor, izv. prof. dr. sc. Darko Pavlović,  knjiga se sastoji od osam tematskih poglavlja koja detaljno istražuju različite aspekte vodikove paradigme, pružajući dublje razumijevanje te ključne komponente energetske tranzicije.

Ona je ujedno uvod u intrigantan svijet energetike, pri čemu se ističu osnove energetike i naglašava važnost promjene trenutačnog energetskog sustava kako bi bilo moguće prilagoditi se izazovima budućnosti. U svemu tome posebno se ističe potencijal vodika kao ključnog energetskog nositelja u različitim područjima energetike. Naime, vodik ima iznimno veliku energetsku gustoću po jedinici mase (gravimetrijsku gustoću), što znači da može sadržavati veliku količinu energije u maloj količini materijala. Tako energetska gustoća vodika iznosi oko 120 MJ/kg, a benzina oko 44 - 46 MJ/kg, što znači da vodik sadržava gotovo tri puta više energije po kilogramu u usporedbi s benzinom.

No, kako je u izlaganju napomenuo prof. Pavlović, trenutačna percepcija vodika, unatoč svemu, strah je od njegove primjene jer ga mnogi i dalje promatraju kao uzročnika nesreće cepelina 'Hindenburg' u Lakehurstu još davne 1937. godine! To se, dakako, mora mijenjati jer je budućnost plinskog gospodarstva u dekarbonizaciji, a tu do izražaja dolazi upravo vodik.


Naglasak na izazovima i inovacijama

Jedna od stranica knjige, s pojašnjenjima 'vodikove duge'

Na 375 stranica, s ukupno 166 ilustracija i 47 tablica, u knjizi se podrobno obrađuju jedinstvena svojstva, metode proizvodnje, pohrana, transport i distribucija vodika, uz poseban osvrt na važnost regulative koja je ključna za njegovu uspješnu primjenu.

Uz to, analizirani su troškovi njegove proizvodnje, tržište vodikovih energetskih tehnika i uloga investicija i poticaja u promicanju daljnjeg razvoja vodikove paradigme. Pri tome je pozornost posvećena i ekološkim aspektima vodikove tranzicije i istražen je njezin utjecaj na okoliš, smanjenje emisija stakleničkih plinova i održivost ekosustava.

Uz sveobuhvatnu analizu, knjiga donosi i konkretnu primjenu vodika prikazujući studije slučaja i inicijative od kojih su neke već i usvojile vodikovu paradigmu. Poseban naglasak pri tome se stavlja na izazove i inovacije vezane uz vodikove energetske tehnike, uključujući razvoj naprednih tehnologija proizvodnje i pohrane vodika i integraciju vodikove energetike s postojećom energetskom infrastrukturom.

 

Svjetionik na putu prema energetici budućnosti

"Mišljenja smo da knjiga doprinosi znanstvenoj i stručnoj relevantnosti jer  su koncepti koje opisuje primjenjivi i u stvarnom životu," zaključak je autora. U svakom slučaju, nova knjiga koja je ujedno visokoškolski udžbenik samo je njihov mali doprinos svjetlu u svjetioniku koji osvjetljava put prema novom horizontu energetskog razvoja.          

TAGOVI