Plitki geotermalni sustavi, tj. oni koji iskorištavaju toplinu plitkih slojeva tla ili podzemnih i površinskih voda pomoću dizalica topline (u izvedbama tlo - voda i voda - voda) imaju itekako velik energetski i ekonomski potencijal. Radi se o rješenju za grijanje (i hlađenje) koje omogućava snižavanje troškova i, ono što je danas osobito važno, primjenu potpuno zelene energije iz neposredne okolice.
Kako bi se potencijal plitkih geotermalnih izvora još više približio stručnoj javnosti 22. ožujka je održana već druga po redu radionica projekta 'Mapiranje plitkih geotermalnih sustava u Republici Hrvatskoj' ili skraćeno PLIGES. Radi se o projektu koji je spojio znanstvenike, istraživače i stručnjake s dvije visokoškolske ustanove: Fakulteta strojarstva i brodogradnje i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i iz specijalizirane tvrtke TT Inženjering iz Zaboka.
Cilj projekta je stvoriti bazu podataka i GIS kartu izvedenih sustava koji iskorištavaju toplinu plitkih geotermalnih izvora. Zašto se iza svega toga krije dobra priča? Prije svega, riječ je o energiji iz neposredne okolica koja je besplatna, a koja se za grijanje i hlađenje razmjerno jednostavno može iskorištavati pomoću dizalica topline.
Radionica je započela kratkim obraćanjem predstavnika domaćina, dekana RGN-a prof. dr. sc. Vladislava Brkića koji je pri tome istaknuo važnost obrazovanja u području rudarstva, naftnog rudarstva i geologije u energetskoj tranziciji. Na sam projekt, njegovu provedbu i dosadašnje rezultate ukratko se potom osvrnuo voditelj projekta, prof. dr. sc. Vladimir Soldo s FSB-a, dok je dr. sc. Ana Kodba pokazala kako će izgledati GIS interaktivna aplikacija izvedenih sustava. Potom je dr. sc. Marija Macenić s RGN-a istaknula izazove koji se pojavljuju pri projektiranju velikih sustava dizalica topline voda - voda i studiju slučaja buduće Nove dječje bolnice Blato u Zagrebu.
O modeliranju polja bušotinskih izmjenjivača topline u uvjetima instalacije u vodonosnicima govorio je prof. dr. sc. Luka Perković, također s RGN-a, dok je u izlaganju koje je održao doc. dr. sc. Luka Boban s FSB-a bilo riječi o iskustvima u projektiranju dizalica topline voda - voda i tlo - voda. U zadnjem izlaganju na radionici je prof. dr. sc. Tomislav Kurevija s RGN-a pokazao koje su mogućnosti regeneracije geotermalnog bušotinskog polja pohranom Sunčeve energije u tlo i jesu li solarni bušotinski spremnici energije isplativi. Dakako, radionica je završila kraćom raspravom, pri čemu je napomenuto kako pri svim tim radovima na kojima se dijelom zahvaća u podzemne vodonosnike itekako treba voditi računa o njihovoj zaštiti.
Treća radionica projekta PLIGES najavljena je za kraj travnja ove godine.