Europska komisija pozdravlja politički dogovor Europskog parlamenta i Vijeća o povećanju broja javno dostupnih punionica električnih vozila i vodika, posebice na glavnim prometnim pravcima i čvorištima u Europskoj uniji. Taj vrlo značajan sporazum omogućit će prelazak na promet s nultom stopom emisija i pridonijeti cilju smanjenja neto emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 posto do 2030., javlja EK.
U novoj Uredbi o uvođenju infrastrukture za alternativna goriva (AFIR) utvrđuju se obvezni ciljevi za uvođenje infrastrukture za punjenje električnom energijom i opskrbu vodikom za cestovni sektor, za opskrbu električnom energijom s kopna u morskim lukama i lukama na unutarnjim plovnim putovima i za opskrbu zrakoplova u mirovanju električnom energijom.
"Uredbom će se propisati nužna dostupnost osnovne razine infrastrukture za punjenje i opskrbu alternativnim gorivima u cijelom EU-u i time ukloniti bojazan potrošača da će imati poteškoće u punjenju vozila električnom energijom ili gorivom. AFIR, osim toga, stvara uvjete za jednostavno i korisnicima pristupačno punjenje električnom energijom ili opskrbu alternativnim gorivom, zajedničku osnovnu razinu mogućnosti plaćanja i dosljedne informacije za korisnike u cijelom EU-u", izvijestila je EK.
Prilagođena infrastruktura
"Prelazak na mobilnost s nultom stopom emisija mora biti zasnovan na odgovarajućoj infrastrukturi koje je dostupna tamo gdje zatreba i u trenutku kad zatreba. Želimo da svaki vozač električnog ili drugačijeg vozila može s pouzdanjem putovati duž cijelog kontinenta. Ovim dogovorom osiguravamo dostupnost dostatne i korisnicima prilagođene infrastrukture u cijeloj Europi i za automobile i za teška vozila", istaknuo je izvršni potpredsjednik Komisije Frans Timmermans, nadležan za Europski zeleni plan.
"Današnji dogovor je korak dalje prema dekarbonizaciji mobilnosti u Europi. Zajamčit će građanima i logističkim poduzećima da se mogu osloniti na gustu mrežu za punjenje električnom energijom i opskrbu gorivom na cestama te u morskim i zračnim lukama u cijeloj Europskoj uniji. U mnogim od tih tehnologija Europa drži tehnološko vodstvo, a ovakve investicije pomoći će nam da u Europi otvorimo još novih radnih mjesta", izjavila je Adina Vălean, povjerenica za promet.
Nova pravila iz AFIR-a osigurat će dostatnu i korisnicima prilagođenu infrastrukturu za alternativna goriva za cestovni, pomorski i zračni promet. Time će se omogućiti korištenje cestovnih vozila s nultim emisijama, posebice putničkih i teških vozila na električnu energiju i na vodik, i opskrbljivanje plovila na vezu i zrakoplova u mirovanju električnom energijom.
Teška vozila
Konkretno, do 2025. ili 2030. morat će se ostvariti sljedeći glavni ciljevi u pogledu uvođenja. Ponajprije, infrastruktura za punjenje automobila i kombija mora se širiti istom brzinom kao i uvođenje vozila. U tu se svrhu za svaki baterijski električni automobil registriran u određenoj članici iz javno dostupnih punionica električnih vozila mora osigurati snaga punjenja od 1,3 kW. Osim toga, od 2025. svakih 60 km duž transeuropske prometne mreže (TEN-T) moraju se postavljati postaje za brzo punjenje snage najmanje 150 kW.

Zatim, punionice namijenjene teškim vozilima minimalne izlazne snage od 350 kW treba uvesti na svakih 60 km duž osnovne mreže TEN-T i svakih 100 km u većoj sveobuhvatnoj mreži TEN-T od 2025., a potpunu pokrivenost mreže treba postići do 2030. Osim toga, postaje za punjenje moraju biti postavljene na sigurnim i zaštićenim parkiralištima za punjenje tijekom noći i u gradskim čvorovima za dostavna vozila
Sljedeći cilj je da se infrastruktura za opskrbu vodikom koja može opskrbljivati i automobile i kamione mora od 2030. uvesti u svim gradskim čvorovima i svakih 200 km uzduž osnovne mreže TEN-T, čime se osigurava mreža koja je dovoljno gusta da se vozilima na vodik omogući putovanje cijelom Europskom unijom.
Plaćanje karticama
Jedan od ciljeva jest i da pomorske luke koje godišnje imaju barem 50 pristajanja velikih putničkih plovila ili 100 pristajanja kontejnerskih plovila moraju takvim plovilima osigurati električnu energiju s kopna do kraja desetljeća. Time će se ne samo pridonijeti smanjenju ugljičnog otiska pomorskog prometa, nego i znatno smanjiti lokalno onečišćenje zraka u lučkim područjima.
Također, cilj je da zračne luke moraju osigurati električnu energiju zrakoplovima u mirovanju na svim mjestima kontakta s terminalom (izlazima) do 2025., a na svim mjestima udaljenima od terminala do 2030. te da operatori punionica električnih vozila i vodika moraju osigurati potpunu transparentnost cijena, ponuditi uvriježen i praktičan način plaćanja kao što je debitna ili kreditna kartica, a relevantne podatke, kao što je onaj o lokaciji, objavljivati elektroničkim putem, čime se osigurava potpuna informiranost potrošača.
Politički dogovor postignut ovog tjedna sada se mora službeno donijeti. Nakon što Europski parlament i Vijeće dovrše taj postupak, nova će se pravila objaviti u Službenom listu Europske unije i stupiti na snagu nakon prijelaznog razdoblja od šest mjeseci.