Iako je Rusija prekinula isporuke plina za Poljsku i Bugarsku, njemačka Savezna vlada smatra da je uvoz plina iz Rusije za Njemačku za sada osiguran. Ruska plinska tvrtka Gazprom prestala je isporučivati plin u Poljsku i Bugarsku zbog spora oko načina plaćanja. Naime, Rusija je nakon uvedenih sankcija zbog napada na Ukrajinu zatražila da joj zemlje Europske unije za isporučeni plin plaćaju u rubljama. Takav ruski odgovor Europska komisija je nazvala pokušajem ucjene, to glasnogovornik ruske vlade je to odbacio.
Njemačka za sada sigurna
Gazprom je potvrdio prekide isporuke plina za Poljsku i Bugarsku jer tvrtke koje u te dvije zemlje uvoze ruski plin, poljski PGNiG i bugarski Bulgargaz nisu na vrijeme platile u rubljama. S druge strane, Poljska i Bugarska ističu kako su ispunili svoje ugovorne obveze. Uz to, Gazprom je upozorio te dvije zemlje da ne koriste ruski plin koji se drugim zemljama isporučuje preko njihovog područja, a ako se to bude događalo, najavio je da će tranzitne količine biti smanjene za taj iznos. Primjerice, kroz Poljsku plin do Njemačke dolazi plinovodom Yamal Europe.
S druge strane, prema podacima Savezne agencije za mreže (BNetzA), koja u njemačkoj obavlja funkciju energetskog regulatora, u posljednjih nekoliko tjedana kroz taj plinovod je dolazilo malo ili vrlo malo plina za Njemačku, dok je najvažnija plinska veza Rusije i Njemačke plinovod Sjeverni tok 1 koji zaobilazi Poljsku i Bjelorusiju.
Njemačka je prošle godine zadovoljavala 55% potreba za plinom iz Rusije i užurbano radi na smanjenju ovisnosti. Udio ruskih isporuka sada je 35%, a s punjenjem podzemnih skladišta započelo se još u ožujka. Tako BNetzA smatra da su razine plina u skladištima usporedive s onima u proljeće 2017. i veće su nego, primjerice, u proljeće prošle godine. Uz to, Njemačka bi do kraja godine udio ruskog plina u energetskom miksu trebala smanjiti na oko 30%, prvenstveno kupnjom ukapljenog prirodnog plina (LNG), a taj bio udio do ljeta 2024. trebao pasti na 10%. Naime, Njemačka istodobno užurbano radi na gradnji terminala za LNG.
Poljska i Bugarska barem do zime nisu ugrožene
Poljska vlada smatra da su takvi učinci ruske odluke neznatni. Bugarska je pak također poduzela korake prema alternativnim rješenjima za dobavu plina i za sada nema potrebe za ograničavanjem potrošnje. Inače, Bugarska je i dalje gotovo u potpunosti ovisi o isporukama plina iz Rusije, a nova interkonekcija s Grčkom trebala bi biti spremna u lipnju i njome će se omogućiti isporuke plina iz drugih izvora, objavila je njemačka tiskovna agencija DPA.