Transjadranski plinovod (TAP), ključan dio Južnog plinskog koridora, započeo je s komercijalnim radom. Plinovod duljine 878 km s radom je započeo 4,5 godine nakon početka radova na gradnji, a povezat će grčki i talijanski plinski sustav preko Albanije i Jadranskog mora. Očekuje se da će se na taj način omogućiti transport 10 mlrd. m3 plina. Pri tome se radi o plinu iz Azerbajdžana, s polja Shah Deniz u Kaspijskom jezeru.
Plinovod je projektiran tako da u konačnici omogući udvostručavanje kapaciteta, na 20 mlrd. m3 godišnje. Sastoji od četiri dionice: kroz Grčku (550 km), Albaniju (215 km), po dnu Jadranskog mora (105 km) i u Italiji (8 km). Sastoji se od ukupno 55 000 cijevnih sekcija ukupne mase 520 000 t, a prolazi preko albanskih planina na visini čak 2100 m i po dnu Jadranskog mora na dubini 810 m.
U vlasništvu švicarske tvrtke TAP koja ga je ostvarila sudjeluje više poznatih energetskih tvrtki: britanski BP (20%), azerbajdžanski SOCAR (20%), talijanski Snam (20%), belgijski Fluxys (19%), španjolski Enagás (16%) i švicarski Axpo (5%). Ukupna vrijednost projekta iznosila je 3,9 mlrd. dolara, izvijestila je tvrtka TAP.