Naime, ideja iz non-papera, koji je vejrojatno 'proizveden' u Buzinu, je da se podigne kapaciteta rada terminala te da se plinovodom u smjeru Zlobin-Pula preko plinskih polja u Jadranu (iz kojih se još izvlači domaći plin, a povezana su s plinskim sustavom Italije), u obrnutom smjeru u Italiju transportira plin, dok bi se domaći "swap-ao" (zamijenio) na tržištu. Naime, INA je na tim poljima imala koncesiju s Agipom pa je Italija na svoju stranu crpila svoj dio plina. Nacional piše da postoje operativni i tehnički kapaciteti za transport do 1,5 mlrd m3 plina godišnje u tom smjeru.
Može ili ne može?
Iako u non-paperu stoji da će Plinacro i HERA po svemu sudeći "reći da je to nemoguće", u dokumentu se navodi da je takav transport plina moguć uz značajne tehničke i brojne regulatorne i druge izmjene uz dobronamjernost ACER-a, vlade i Europske komisije. Izmjene bi se mogle napraviti u ovoj izvanrednoj situaciji, koja poziva na diverzifikaciju dobave, dalje od ruskog plina, ali za to bi trebalo barem godina i pol-dvije i to u najoptimističnijem scenariju pune suradnje.
Premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Tomislav Ćorić do sad su govorili o maksimalnom povećanju kapaciteta s 2,6 na 2,9 mlrd. m3 plina godišnje, što će i biti provedeno i to brzo. U Plinacru službeno kažu da su provedenim testiranjem rada terminala i plinskog sustava ustanovili mogućnost povećanja kapaciteta prihvata plina iz LNG terminala u njihov sustav s trenutnih 300.000 m3 na 338.000 m3 satno, a da se pritom zadrži nužna fleksibilnost i sigurno upravljanje plinskim sustavom. U LNG Hrvatskoj za Novi list kažu da će te nove kapacitete brzo punuditi na tržištu.
Financiranje infrastrukture
Bilo kakvo daljnje povećanje traži velika ulaganja u infrastrukturu pa Plinacro prati sve aktivnosti Europske Komisije u sklopu plana REPower Europe za projekte koji bi se mogli financirati preko CEF-a, ali po skrećenoj porceduri. U Plinacru ističu da bi u slučaju prekida isporuke ruskog plina prema ENTSOG-ovim scenarijima Mađarska i Slovenija bili izrazito ugrožene pa je krčki LNG terminal prepoznat kao "rješenje koje zadovoljava kriterije za listu REPower Europe".