ESG rejting hrvatskih tvrtki bez većih poboljšanja

Autor: N. D. Objavljeno: 20.11.2024. 🕜 14:13 Lokacija: Zagreb
  • AmCham, ESG rejting 2024.
    Izvor: AmCham

Žene su za isti rad kao muškarci u Hrvatskoj lošije plaćene nego 2020.

Konzultantska kuća Kearney provela je pod okriljem Američke gospodarske komore (AmCham) sada već drugo anketiranje 36 hrvatskih tvrtki kad je riječ o implementaciji ESG načela (okolišno i društveno odgovorno poslovanje) a rezultati pokazuju blago poboljšanje u odnosu na prethodnu godinu kada je rangiranje napravljeno prvi puta za cijelu regiju pa tako i Hrvatsku. Najuspješnija poduzeća u Hrvatskoj u provedbi ESG načela su A1 Hrvatska i Atlantic Grupa koje dijele prvo mjesto, dok je Arena Hospitality Group na trećem mjestu od ukupno 36 članica AmCham-a koje su sudjelovale u istraživanju.

Tek jednoznamenkasti postotak tvrtki po različitim sastavnicama ESG rejtinga može se pohvaliti najboljim ocjenama, ili konkretnije, rast najbolje rangiranih u godini je s osam na devet posto u segmentu strategije i izvještavanja.

Svježe istraživanje pokazuje da većina ispitanih tvrtki ima ESG načela implementirana u strateške odrednice poslovanja, no nedostaju rezultati o kojima bi se moglo izvještavati (čak 61 % tvrtki). Većina tvrtki fokusirana je na ESG ciljeve u okolišu, jer su oni najopipljiviji, rekao je Marko Derča iz Kearneya, a investicije u ESG blago su pale u godini dana, zbog ostalih pritisaka na poslovanje.

 
Dobrobit zaposlenika - nema programa

 

Kad je riječ o društvenom utjecaju dionika tek je 6% tvrtki rangirano najbolje, dok je 64 % tvrtki na deklarativnoj razini, a tu je najlakše ciljeve ostvariti na strani dobavljača. Zanimljivo je da niti jedna anketirana tvrtka nije dosegnula vrhunske rezultate kad je riječ o dobrobiti zaposlenika i inkluzivnosti. U Hrvatskoj tu nema niti konkretnih programa, niti implementacije u procesu zapošljavanja, naglašeno je. Udio žena u menadžmentu tvrtki nešto se poboljšao, a Derča kaže da je to segment u kojem Srednja i Istočna Europa općenito stoji bolje nego zapadnije susjede, baš kao i po jednakosti primanja među spolovima.

Upravo su jednake poslovne šanse, mogućnost napredovanja i plaće kao bitna odrednica ESG poslovanja bile tema okruglog stola. Josipa Klišanin, načelnica Sektora za rad iz Ministarstva rada i socijalne skrbi rekla je da će do kraja godine EU Direktiva o rodnoj ravnoteži među direktorima trgovačkih društava koja kotiraju na burzi biti implementirana u hrvatsko zakonodavstvo, s ciljem da imamo 33% žena na tim funkcijama u 24 trgovačka društva. Trenutno samo 6 tvrtki ima zadovoljavajući broj žena u menadžmentu. Država i tijela javne uprave nisu obveznici te Direktive.

 
Jednakost plaća u Hrvatskoj se pogoršava

 

No, Direktiva o jednakosti i transparentnosti plaća, koja bi trebala omogućiti jednaku plaću za isti rad, neovisno o spolovima, u naše zakonodavstvo bit će implementirana tek do 7. lipnja 2026., jer treba mijenjati veći broj zakona, rekla je Klišanin. Zanimljivo je da je Hrvatska 2020. stajala bolje od EU prosjeka kad je riječ o zaostajanju plaća žena u odnosu na plaće muškaraca. Tada su žene u EU u prosjeku bile 13 % lošije plaćane od muških parnjaka, a u Hrvatskoj je razlika iznosila 11,2 %. No, u međuvremenu se jaz između plaća u EU smanjio, a u Hrvatskoj povećao i sada iznosi 12,5 %.

TAGOVI