Europska unija je više od tri godine nakon prve transakcije zelenim obveznicama u okviru instrumenta NextGenerationEU (NGEU) izdala zelene obveznice NGEU-a u vrijednosti većoj od 65 milijardi eura, zahvaljujući čemu je na putu da postane najveći izdavatelj zelenih obveznica u svijetu.
U skladu s najavom predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen u govoru o stanju Unije 2020., EK nastavit će raditi na tome da se 30 posto instrumenta NextGenerationEU financira zelenim obveznicama.
Prema očekivanjima, zelene obveznice NGEU-a omogućit će 264,6 milijardi eura zelenih ulaganja u devet djelatnosti utvrđenih u okviru NGEU-a za zelene obveznice, uključujući čisti promet, čistu energiju i energetsku učinkovitost, čime se potvrđuje vodeća uloga EU-a u održivom financiranju.
Pola bilijuna eura
"Potpuna provedba svih mjera koje se mogu financirati zelenim obveznicama NGEU-a u narednim godinama znatno će doprinijeti zelenoj tranziciji EU-a, pri čemu će se emisije stakleničkih plinova u Uniji smanjivati za otprilike 55 milijuna tona godišnje. To je 1,5 posto ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU-u, što odgovara kombiniranim emisijama iz 15 milijuna kućanstava u EU-u ili zamjeni 38 milijuna od 250 milijuna automobila s motorom s unutarnjim izgaranjem u EU-u električnim vozilima", priopćeno je iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.
To su rezultati ovogodišnje analize očekivanog učinka dodjele zelenih obveznica instrumenta NextGenerationEU na klimu, koji su ovaj tjedan objavljeni u godišnjem izvješću.
Općenito, prisutnost EU-a na tržištima kapitala deseterostruko se povećala u samo pet godina. Danas su ukupne nepodmirene obveznice EU-a premašile pola bilijuna eura. U nestabilnom globalnom okruženju likvidne i sigurne kolateralne obveznice EU-a povećavaju fond za sigurnu imovinu denominiranu u eurima i omogućuju diversifikaciju rizika.