Što znači pomiriti klimatske promjene i turizam, jesu li ljetovanje u planinama i zimski praznici na moru naša nova stvarnost te kako zaštititi zeleni turizam, a time i sebe, pitanja su na koja su odgovorili Zoran Vakula, poznati meteorolog Hrvatske radiotelevizije i Izidora Marković Vukadin, viša znanstvena suradnica na Institutu za turizam. Naime, upravo su oni bili glavni sudionici panel-rasprave 'Kamo putuje hrvatski turizam? Hoćemo li opušteno prema jugu ili odvažno prema Velebitu?', održanoj u organizaciji Hrvatske turističke zajednice (HTZ) u sklopu tradicionalne turističke manifestacije Dani hrvatskog turizma (DHT), a koja se održava 21. i 22. studenog u Opatiji.
Uvod u raspravu o odnosu klime i turizma dao je Kristjan Staničić, direktor HTZ-a, istaknuvši da je posljednje istraživanje Europske putničke komisije (ETC) o namjerama putovanja turista, ustvrdilo da će Europljani u narednom razdoblju putovanja i odredišta ponajprije birati na temelju nekoliko važnih čimbenika od kojih su posebice istaknuti sigurnost te ugodna i stabilna klima.
"Moć klimatskih promjena je neupitna, kao i njihov utjecaj na stabilnost turističke industrije, pa tako i na hrvatski turizam. To je, među ostalim, dokazalo i ETC-ovo istraživanje kojim je utvrđeno da je većina ispitanika na neki način promijenila svoje ponašanje prilikom putovanja i to upravo zbog klimatskih ekstrema slijedom čega češće prate vremenske prognoze, izbjegavaju destinacije gdje temperature dostižu visoke vrijednosti te namjerno biraju odredišta s blagom klimom. U skladu s time, jako mi je drago što na ovogodišnjem DHT-u imamo priliku čuti konkretne odgovore i rješenja kojima svi skupa možemo oblikovati zeleniju budućnost našeg sektora te ostvariti ciljeve održivog turizma", izjavio je.
Onečišćenje vode i atmosfere
Da su održivost u turizmu te pravovremeni strateški pristup u daljnjem razvoju hrvatskog turizma nužni kako bi se našoj zemlji kao turističkom odredištu osigurala konkurentna pozicija na turističkom tržištu, složili su se protagonisti panela HTZ-a.
Tako je Zoran Vakula naglasio da kombinacija klime s onečišćenjem vode i atmosfere, između ostalog, dovodi i do ugrožavanja turista, javlja HTZ. "Zbog sve češćih i žešćih ekstrema primorani smo mijenjati svoje ponašanje, a time i pristup prema putovanjima, odnosno turizmu. U skladu s time, moramo imati na umu da ljudi zapravo mijenjaju destinacije kako bi se osjećali dobro, tj. odlaze onamo gdje im je klima najpogodnija", naglasio je.
Izidora Marković Vukadin je poručila kako je naša prilagodba vremenu ono ključno što nas očekuje. "Klima je kritični globalni izazov čiji utjecaj nije jednak u svim gospodarskim sustavima. Osim toga, svjedočimo povećanju emisija iz turizma koje su motivirane turističkim prometom. Turizam u određenoj mjeri utječe na klimatske promjene, međutim, istina je i da je on itekako ovisan o resursima okoliša te je činjenica da je ugodna klima preduvjet ostanka turista u destinaciji", poručila je.