Objavljen je novi izvještaj o broju emisijskih dozvola na tržištu

Autor: N. D. Objavljeno: 17.07.2024. 🕜 10:13 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Onečišćenje iz industrijskih ili energetskih postrojenja u Rusiji u sumrak (izvornik: Alexander Avdeev / Shutterstock, 2007.)

• onečišćenje, emisije, energetska postrojenja, industrija
    Izvor: Alexander Avdeev / Shutterstock

Od 2005. ETS sustav uspio je smanjiti emisije energetike i industrije za čak 37%

Europska komisija usvojila je informaciju o ukupnom broju dozvola za trgovanje emisijama na europskom tržištu ugljika. Ukupan broj jedinica u optjecaju igra važnu ulogu u radu rezerve stabilnosti tržišta unutar EU-ETS sustava (MSR). Taj pokazatelj na transparentan i predvidljiv način pokazuje količinu emisijskih jedinica za trgovanje emisijama i određuje hoće li prava povući ili osloboditi iz MSR-a.

Ovo je prva komunikacija takve vrste otkako je rad MSR-a promijenjen u sklopu paketa Spremni za 55 i amandmana postavljenog u veljači 2023. kao dio odgovora EU-a na energetsku krizu. Prema odluci MSR-a, 24 % ukupnih prava stavlja se u pričuvu ako broj prijeđe prag od 1,096 milijardi. To dovodi do smanjenja količine emisijskih jedinica koje države članice prodaju na dražbi.

U ovogodišnjem komunikeu nalazi se i ažurirana formula za izračun ukupnog broja prava sukladno revidiranom članku Odluke o MSR. U skladu s njim, a na temelju objavljenog pokazatelja, u razdoblju od 12 mjeseci, od 1. rujna 2024. do 31. kolovoza 2025., u MSR će biti smješteno ukupno 266.816.768 prava. Također, prema izmjenama, od 2023. godine ne vrijede sva prava u MSR-u koja prelaze 400 milijuna prava. Prema uredbi REPowerEU, 27 milijuna prava rezervirano je za Fond za inovacije. U usvojenom dokumentu stoji da je 381 744 844 prava u MSR-u time prestalo biti važeće 1. siječnja 2024. godine. Nova informacija o broju dozvola u opticaju bit će objavljena 1. lipnja 2025.

 
Prihodi za zelenu tranziciju

 

Mehanizam pričuve stabilnosti tržišta unutar EU-ETS sustava počeo je s radom 1. siječnja 2019. Omogućuje prilagodbe godišnjih količina dražbi ako broj emisijskih jedinica u optjecaju premaši unaprijed određeni raspon. Ograničenje se svake godine smanjuje u skladu s klimatskim ciljem EU-a, čime se osigurava smanjenje emisija tijekom vremena. Od 2005. EU ETS je pomogao smanjiti emisije iz elektrana i industrijskih postrojenja za 37 %. Od 2013. EU-ETS je ostvario više od 152 milijarde eura prihoda.

Prihodi iz EU-ETS-a uglavnom se prenose u nacionalne proračune. Države članice koriste te prihode za podupiranje ulaganja u obnovljivce, poboljšanje energetske učinkovitosti i tehnologije s niskom razinom ugljika koje pomažu u daljnjem smanjenju emisija. Prodajom prava također se napajaju fondovi EU-ETS za inovacije s niskim udjelom ugljika i energetsku tranziciju, fond za inovacije i Modernizacijski fond.

Lani je stvoren novi, zasebni sustav trgovanja emisijama, ETS 2, koji također uključuje sektore građevinarstva i prometa, kao i dodatne sektore (uglavnom male industrije) koji nisu obuhvaćeni postojećim EU-ETS-om. ETS 2 će nadopuniti druge politike Zelenog plana u obuhvaćenim sektorima i pomoći državama članicama da postignu svoje ciljeve smanjenja emisija prema Uredbi o podjeli napora. Do sada smanjenja emisija u tim sektorima nisu bila dovoljna za postizanje cilja klimatske neutralnosti EU-a do 2050. Cijena ugljika određena ETS 2 pružit će tržišni poticaj za ulaganja u obnovu zgrada i mobilnost s niskim emisijama. ETS 2 bit će u potpunosti operativan 2027.

 

TAGOVI