PGŽ: najbolje rezultate u odvajanju otpada postižu otočani

Autor: B. O. Objavljeno: 04.06.2024. 🕜 10:49 Lokacija: Rijeka
  • Luka u gradu Krku (izvornik: Dieter Ludwig Scharange from Pixabay, 2021.)

• Krk, otoci, Primorsko-goranska županija, turizam
    Izvor: Dieter Ludwig Scharange / Pixabay

Predstavljanje Izvješća o provedbi Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske na području Primorsko-goranske županije

Pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije Sanjin Vranković na redovitom susretu s novinarima koji je održan ovaj tjedan predstavio je Izvješće o provedbi Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske na području Primorsko-goranske županije za 2023. koje je pripremljeno s komunalnim društvima u vlasništvu jedinica lokalne samouprave i tvrtkom Ekoplus.

"Na razini prostornih cjelina županije, najbolje rezultate u odvajanju otpada postižu otočani s 53,44 posto. Zatim, slijedi priobalje s 34,01 posto, dok su Gorani u postotcima najslabiji s 24,63 posto, ali ga i daleko najmanje stvaraju. Najbolji rezultati postignuti su na otoku Krku i u općini Klana od gotovo 60 posto", istaknuo je Vranković, nastavivši kako na području cijele županije ukupan postotak odvojeno prikupljenog otpada iznosi 48,7 posto i trebat će još dosta napora za dostizanje cilja od 60 posto sukladno Planu gospodarenja otpadom. Značajno povećanje u odnosu na prethodno razdoblje zabilježeno je u nekoliko općina, što se u najvećoj mjeri pripisuje uvođenju i razvoju sustava prikupljanja otpada 'od vrata do vrata'.

 

Pohvalan smjer

U županiji se nalazi 10 odlagališta otpada od kojih je devet zatvoreno, šest potpuno sanirano, a to su Cetin u Vrbovskom, Duplja u Novom Vinodolskom, Osojnica u Matuljima, Pržić na Cresu, Sorinj na Rabu i Viševac u Rijeci te 26 reciklažnih dvorišta, od kojih je osam na Krku (po jedno u svakom JLS-u i jedno uz odlagalište Treskavac).

Izvor: Shutterstock

"Daljnji razvoj sustava odvojenog sakupljanja otpada trebat će usmjeriti k dodatnoj selekciji odvojeno sakupljenog otpada i odvojenom sakupljanju biootpada, što je prilika da se uz postizanje zadanih ciljeva, usluga učini jeftinijom za sve građane pa je pohvalan smjer kojim su krenule pojedine općine i gradovi", zaključio je pročelnik, dodavši da su u skladu s time sve jedinice lokalne samouprave svojim planovima gospodarenja otpadom, samostalno ili u suradnji s drugim JLS-ovima, planirale izgradnju sortirnica i kompostana. 

Tako je na području Krka, općine Viškovo i Opatije uvedeno odvojeno sakupljanje biootpada za što se koriste specijalizirana vozila, izrađena je projektna dokumentacija za kompostanu u gradu Cresu i u tijeku je ishođenje građevinske dozvole. 

Za kompostanu u gradu Malom Lošinju pak ishođena je građevinska dozvola, izvijestila je, među ostalim, Primorsko-goranska županija.

TAGOVI