Uskoro s radom počinje beogradska spalionica otpada

Autor: N. D. Objavljeno: 05.06.2024. 🕜 10:39 Lokacija: Zagreb
  • spalionica otpada Vinča
    Izvor: Beo čista energija

Srpska metropola ima rješenje za deponijski komunalni otpad

Službeni početak rada spalionice na novom odlagalištu otpada u srpskoj Vinči, koja kao gorivo koristi komunalni otpad, sada je izvjestan a dogodit će se ovog mjeseca. Postrojenje je s radom trebalo početi tijekom proljeća, ali su problemi s radom parne turbine pomaknuli rok. Ključni test, kako kažu u tvrtki "Beo čista energija", položio je 26. svibnja, kada je uspješno završen nakon 30 dana neprekidnog rada.

"Velik broj tehnoloških sustava već duže vrijeme radi dobro, no imali smo problema s parnom turbinom i to je bio uzrok kašnjenja puštanja Termoelektrane – toplane “Vinča” u redoviti pogon. Problem je riješen, a parna turbina i svi ostali sustavi rade pouzdano i u skladu s projektiranim parametrima" – objašnjava Vladimir Milovanović, direktor tvrtke “Beo čista energija” za Politiku.

Slijedi, kako kaže, završni vizualni pregled ključnih sustava i parnog kotla. Za sada su ishođene potrebne dozvole od Ministarstva zaštite okoliša, a očekuje se suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova i Odjela za hitna stanja grada na primijenjene mjere zaštite od požara.

Termičkom obradom komunalnog otpada u postrojenju koje je izgrađeno javno-privatnim partnerstvom Beograd će se opskrbljivati ​​električnom i toplinskom energijom. Elektrana je predviđena za toplinsku obradu 340.000 tona godišnje, a 170.000 tona planirano je odložiti na odlagalište. Situacija je takva da će količina otpada koja će se odlagati biti veća za oko 70%, odnosno oko 290.000 tona godišnje. U perspektivi, količina otpada koja se deponira trebala bi se smanjiti s povećanjem stope odvajanja reciklabilnog otpada. No, pokazalo se da su količine komunalnog otpada koje stvaraju građani i tvrtke znatno veće. To je zasjenilo nastojanja grada da se smanji ukupna količina otpada koji se dovozi na odlagalište.

Sve više otpada 


U 2022. godini "Gradska čistoća" je u Centar za gospodarenje otpadom u Vinči, odnosno na novu deponiju, isporučila oko 625.000 tona komunalnog otpada, a prošle godine oko 635.000 tona. Riječ je o količinama koje su oko 25% veće od ugovorene s gradom (510.000 tona godišnje). 

Uzimajući u obzir te količine komunalnog otpada, prostor za odlaganje koji je trebao biti dovoljan za sljedećih 25-30 godina, bit će zadovoljavajući tek za 12-15 godina. Beograd još nema ustrojen kvalitetan sustav razdvajanja i obrade otpada, za što kažu da će im trebati tridesetak godina da razviju

U proteklih pet godina na odlagalištu otpada u Vinči napravljeno je puno posla i ono više ne predstavlja crnu ekološku točku, tvrde u Beo čistoj. Procjedne vode se pročišćavaju i čista voda otječe u Dunav, nema onečišćenja okolnog zemljišta, deponijski plin s novog odlagališta prikuplja se i koristi za proizvodnju energije, a 340.000 tona otpada koristi se za proizvodnju toplinske i električne energije. Ukupno smanjenje emisije ugljičnog dioksida iznosi 210.000 ekvivalentnih tona godišnje.

Ukoliko se Beograd i "Beo čista" dogovore oko proširenja kapaciteta za obradu otpada, u posljednjoj fazi mogla bi biti izgrađena solarna elektrana na površini starog odlagališta nakon njegove rekultivacije.

 

TAGOVI