Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je usvojila zaključak kojim se prihvaća izvješće Federalnog ministarstva okoliša i turizma (FMOIT) o provedenim aktivnostima izrade prijedloga projektnog zadatka 'Uspostavljanje procesa za uvođenje posebnih oblika zaštite prirode u FBiH razvojem i primjenom drugih učinkovitih mjera očuvanja za određena područja – OECM', a u cilju ispunjavanja obveze prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o bioraznolikosti.
U cilju povećanja zaštićenog područja u FBiH, Vlada Federacije je na prijedlog FMOIT-a imenovala stručni tim za pripremu prijedloga zadatka na temelju kojeg bi se ostvario projekt kojim bi se ispunjavale obveze prema Konvenciji UN-a o bioraznolikosti koje se odnose na Globalni okvir za bioraznolikost Kunming-Montreal.
U projektnom zadatku su utvrđene aktivnosti za dostizanje najboljeg rješenja u povećanju postotka zaštite kopnenih područja i ispunjavanja međunarodnih obveza BiH prema tom globalnom okviru.
Prema Federalnoj strategiji zaštite okoliša (2022.-2032.), koja obuhvaća tematsko područje bioraznolikosti i zaštite prirode, ukupna površina zaštićenih područja u FBiH je nedovoljna u odnosu na izuzetno visoke vrijednosti prirode. Prema Informacijskom sustavu zaštite prirode FBiH, a prema podacima FMOIT-a, trenutačno je zaštićeno oko 4,5 posto (104,770.65 hektara) područja Federacije, dok prema Strategiji EU-a o biološkoj raznolikosti za 2030. godinu 30 posto kopnenih i 30 posto vodenih ekosustava treba biti zaštićeno (a po 10 posto strogo zaštićeno).
Održivo gospodarenje šumskim resursima
Sukladno tome, FMOIT je s Federalnim ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva započelo aktivnosti u ispunjavanju Cilja 3 Globalnog okvira za bioraznolikost i povećavanja postotka zaštite kopnenih područja drugim učinkovitim mjerama očuvanja za pojedina područja (OECM) koristeći šumske ekosustave Bosne i Hercegovine.
"S tom inicijativom se nastoji započeti proces dostizanja traženog postotka zaštite kopnenih ekosustava. Javnim šumama u Federaciji BiH gospodare javne šumarske tvrtke, koje u najvećem broju slučajeva imaju FSC (eng: Forest Stewardship Council) certifikate o održivom gospodarenju šumskim resursima", objavljeno je na stranicama FMOIT-a.
FSC certifikate izdaju neovisna strana tijela za certificiranje i oni predstavljaju međunarodno priznanje za održivo gospodarenje šumama u skladu s FSC standardima.
U kontekstu postojanja značajnog lokalnog kapaciteta i iskustva u procesu certificiranja šuma, važno je istaknuti da je BiH prva država na području Zapadnog Balkana koja od 2019. ima usvojene FSC standarde.