Uzor drugima za što bržu pravednu zelenu i digitalnu tranziciju

Autor: B. O. Objavljeno: 17.10.2023. 🕜 08:48 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Zgrada švedskog parlamenta (Riksdaga) u Stockholmu (foto: Matija Eppert, listopad 2018.)

• Stockholm, Švedska
    Izvor: Matija Eppert

Deset europskih gradova dobilo oznaku misije EU-a za planove za klimatsku neutralnost do 2030. godine

Deset europskih gradova nedavno je dobilo oznaku misije EU-a za klimatski neutralne i pametne gradove, tj. jedne od misija EU-a u okviru programa Obzor Europa. Oznaka misije EU-a važna je prekretnica jer odaje priznanje planovima gradova za postizanje klimatske neutralnosti već do 2030., a trebala bi i olakšati pristup javnom i privatnom financiranju za ostvarenje tog cilja, izvijestila je Europska komisija.

Gradovi koji su dobili oznaku su Sønderborg (Danska), Mannheim (Njemačka), Madrid, Valladolid, Vitoria-Gasteiz i Zaragoza (Španjolska), Klagenfurt (Austrija), Cluj-Napoca (Rumunjska) i Stockholm (Švedska).

Oznaka misije EU-a priznanje je uspješne pripreme klimatskih ugovora za gradove, u kojima se iznosi njihova opća vizija za klimatsku neutralnost, a sadržavaju i akcijski plan i strategiju ulaganja. 

Gradovi izrađuju klimatske ugovore s lokalnim dionicima, uključujući privatni sektor i građane. Prva skupina gradova predstavila je svoje ugovore u travnju 2023., koje je Komisija proučila uz potporu stručnjaka, među ostalim iz Europske investicijske banke (EIB) i Zajedničkog istraživačkog centra (JRC). 

Nakon pozitivnog mišljenja, gradovima se dodjeljuje oznaka misije kojoj je cilj olakšati pristup sredstvima i izvorima financiranja na europskoj, nacionalnoj i regionalnoj razini, posebice privatnim ulaganjima.

 

Inovacijski centri 

Tih deset gradova uzor su drugima za što bržu pravednu zelenu i digitalnu tranziciju te su primjer za uključivo zajedničko kreiranje politika na lokalnoj razini. U misiji EU-a za gradove sudjeluje ukupno 100 gradova iz EU-a, uz 12 dodatnih iz zemalja pridruženih programu Obzor Europa. 

Izvor: Greg Blok / Shutterstock

"Gradovi su važan element pravedne zelene tranzicije. Ako želimo smanjiti emisije stakleničkih plinova za 55 posto do 2030. i postići klimatsku neutralnost Europe do 2050., moramo se svojski potruditi na lokalnoj razini. Deset danas odlikovanih gradova pravi su pioniri: oduševljen sam njihovim obvezama za koje su odlučili poduzeti konkretne mjere, ali to je tek početak: gradovima treba pomoć nacionalnih i regionalnih vlada, lokalnih poduzeća, ulagača i inovatora kako bi proveli planove u praksi. Pozivam sve da surađuju s gradovima i vide kako mogu pridonijeti. Također potičem sve gradove u Europi da slijede taj primjer i postanu predvodnici klimatske neutralnosti", izjavio je Maroš Šefčovič, izvršni potpredsjednik za Europski zeleni plan, međuinstitucijske odnose i predviđanja. 

"Deset gradova dokaz su nove uloge koju istraživanje i inovacije mogu imati u pronalaženju konkretnih rješenja za najveće današnje izazove. U suradnji s građanima i lokalnim dionicima misija pretvara 112 gradova u prostore ugodnije za život za sve. Oni će djelovati kao inovacijski centri i pružati primjer svim ostalim europskim gradovima. Nastavit ćemo podupirati sve gradove s oznakom misije na njihovu putu prema klimatskoj neutralnosti!", naglasila je Iliana Ivanova, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade.

 

Staklenički plinovi

"Drago mi je da u okviru klimatskih ugovora koje je završilo prvih deset gradova promet ima središnju ulogu. Gradovi su testna platforma za mnoštvo klimatski neutralnih i održivih prometnih rješenja za naše građane i poduzeća. Za deset gradova koji su danas dobili naše priznanje omogućit će se lakši pristup javnim i privatnim izvorima financiranja. To će im uvelike pomoći u provedbi pionirskih strategija koje su donijeli", istaknula je Adina Vălean, povjerenica za promet. 

"Gradovi predvodnici koji danas dobivaju oznaku misije pokazuju kako se lokalne mjere koje doprinose nultoj stopi onečišćenja, bioraznolikosti i kružnom gospodarstvu mogu planirati i kvantificirati. Posebice mi je drago što su sedam od 10 gradova također dobitnici titule Zelene prijestolnice i nagrade Zeleni list te potpisnici Sporazuma za zelene gradove. Posebice želim spomenuti Valenciju kao našu zelenu prijestolnicu sljedeće godine", napomenuo je Virginijus Sinkevičius, povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo. 

Gradovi proizvode više od 70 posto globalnih emisija CO₂ i troše više od 65 posto svjetske energije. Za ublažavanje klimatskih promjena neophodne su mjere u gradovima jer one mogu znatno ubrzati da se do 2050. ostvari pravna obveza klimatske neutralnosti u EU-u kao cjelini, kao i pridonijeti EU-ovu cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova za 55 posto do 2030. i, općenitije, ostvarenju Europskog zelenog plana. 

Cilj je misije EU-a za gradove pomoći europskim gradovima da postanu klimatski neutralni i da svojim građanima nude čišći zrak, sigurniji promet te manje zagušenja i buke.

TAGOVI