Zagrebački FKIT radi na prototipu litij-ionske baterije

Autor: N. D. Objavljeno: 07.01.2025. 🕜 11:25 Lokacija: Zagreb
  • Detalj iz laboratorija na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (izvornik: FKIT, 2024.)

• FKIT, znanost, kemija, obrazovanje
    Izvor: FKIT

FKIT će eksperimentirati s kompozitima grafena i njegovih derivata

Znanstveni tim Centra za baterijske tehnologije Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije iz Zagreba, na čelu s dr. Zoranom Mandićem i u suradnji sa znanstvenicima Instituta “Ruđer Bošković” i djelatnicima sisačke tvrtke Sunceco, posljednjih mjeseci intenzivno radi na prototipu hrvatske litij-ionske baterije napredne generacije.

Znanstveno-istraživački projekt „Razvoj novih materijala te naprednih inovativnih tehnologija za proizvodnju litij-ionskih baterija“, za koji je Fakultet nedavno dobio 1,7 milijuna eura bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije, „predstavlja industrijsko istraživanje s ciljem razvijanja inovativnih tehnologija naprednih baterijskih sustava te postavljanja znanstvenih i stručnih temelja za razvoj proizvodnje litij-ionskih baterija u Hrvatskoj“, objasnio je za Megawatt voditelj Centra za baterijske tehnologije Zoran Mandić.

Baterija nove generacije, potvrdio je, trebala bi riješiti sve nedostatke današnjih litij-ionskih baterija te Hrvatsku svrstati među zemlje koje imaju vlastitu proizvodnju naprednih sustava skladištenja energije nužnih za budućnost elektroničke industrije. Projekt je započeo nedavno, potvrđeno je. Kao polazni materijali koristit će se postojeći materijali za komercijalne tehnologije baterija kao što su LTO, LFP, NMC i NMA, a novi sastavi će se dobiti pripremom kompozita s dvodimenzionalnim materijalima kao što su npr. grafena i njegovih derivata, te s materijalima koji pokazuju bolja svojstva od postojećih grafitnih materijala u određenim aspektima, kao npr. silicij. Prvi konkretni rezultati istraživanja trebali bi biti vidljivi do sredine 2026. godine.

TAGOVI