Naftno i plinsko gospodarstvo u posljednjih godina napredovalo je od korištenja digitalnih tehnologija za određene slučajeve uporabe do digitalizacije cjelokupnog procesa. Određene tehnologije — kao što su umjetna inteligencija ('AI'), ulančani blokovi ('blockchain'), računalstvo u oblaku, Internet stvari ('IoT'), robotika te virtualna i proširena stvarnost ('VR' i 'AR') — sada su dio njihove svakodnevne rutine. Te inicijative za digitalizaciju mogle bi pružiti dugoročne koristi naftnoj i plinskoj industriji, ističe analitička tvrtka GlobalData.
Naime, u tematskom izvješću 'Digitalizacija u nafti i plinu', GlobalData daje pregled nastojanja digitalizacije unutar te djelatnosti i njezin potencijal u transformaciji poslovanja.
Također ističe ulogu velikih naftnih i plinskih kompanija, kao što su ADNOC, BP, Chevron, ExxonMobil, Shell i TotalEnergies u razvoju i usvajanju digitalnih alata za rješavanje poslovnih problema, izvijestila je GlobalData.
Smanjenje emisija
"Osoblje na terenu intenzivno koristi ručne uređaje za prikupljanje podataka, zabilješke i komunikaciju sa svojim timom. Te su promjene usmjerene na smanjenje neučinkovitosti u radnim procesima radi poboljšane produktivnosti i nižih troškova. Tehnologije također pomažu u nadziranju goleme infrastrukture kako bi se spriječile nesreće ili neplanirana zaustavljanja poslovnih procesa. Operativni rizici također su smanjeni zbog manje potrebe za ljudskom intervencijom u opasnim okruženjima, što je vrlo važna prednost digitalizacije", komentira Ravindra Puranik, analitičar za naftu i plin u tvrtki GlobalData.
K tomu, očekuje se da će usvajanje digitalnih tehnologija donijeti nematerijalnu vrijednost u obliku smanjenja emisija. Nedavna anketa tvrtke GlobalData pokazala je da poduzeća uvode digitalizaciju kako bi smanjile svoje emisije. Uz sve veću zabrinutost zbog klimatskih promjena svake godine, upravljanje emisijama postalo je kritično za industriju.
"Dronovi se koriste za praćenje emisija metana u industriji, a AI se može koristiti za određivanje učinkovitih strategija za ublažavanje tih emisija iz svakodnevnog naftnog i plinskog poslovanja. Ovi napori su u skladu s ciljevima ESG-ja postavljenim međunarodnim sporazumima kao što je Pariški", dodaje.
Napad na naftovod
Budući da digitalne tehnologije nisu presudno područje stručnosti za naftne i plinske tvrtke, izazov radne snage s bitnim vještinama ostaje ključna briga.
Rijetki su tehničari s dvostrukom stručnošću. Štoviše, s povećanom primjenom tehnologije, rizik sigurnosti podataka raste. Incidenti, kao što je kibernetički napad na najveći naftovod u SAD-u 'Colonial Pipeline', sigurno će se dogoditi ako se ne poduzmu odgovarajuće sigurnosne mjere. Osim toga, postoji neizvjesnost troškova i koristi oko naknadnog opremanja stare imovine povezanim tehnologijama.
"Neki od ovih izazova mogu se prevladati suradnjom s tehnološkim stručnjacima i redovitom obukom o svijesti o kibernetičkoj sigurnosti (između ostalih mjera). Sudionici u industriji to već rade s velikim naftnim kompanijama, poput ExxonMobila i Chevrona, koji potpisuju dugoročna partnerstva s Microsoftom. To bi pomoglo tvrtkama da se snađu kroz tehnološke zamke i postignu daljnji napredak u digitalizaciji cjelokupnog poslovanja", zaključuje Puranik.