NE Paks se sprema na odmak od ruskog nuklearnog goriva

Autor: N. D. Objavljeno: 28.11.2023. 🕜 09:23 Lokacija: Budimpešta (Mađarska)
  • Pogled na postrojenja NE Paks u Mađarskoj (izvornik: MVM Paks Nuclear Power Plant Ltd., 2014.)

• NE Paks, nuklearne elektrane, MVM
    Izvor: MVM Paks NPP

Potvrđeni su rokovi za gradnju novih blokova u NE Paks

Mađarski parlament prošli je tjedan podržao amandman kojim se dozvoljava upotreba nuklearnog goriva u nuklearnoj elektrani Paks koje nije ruskog podrijetla. Na taj način Mađarska se priprema na mogućnost da EU donese sankcije na ruskog nuklearno gorivo, a cilj joj je, dakako, da elektrana neometano nastavi s radom tijekom produženog rada postrojenja. 

Nuklearno gorivo je do 2022. stizalo iz Rusije preko Ukrajine, vlakom, no nakon početka rata, dobavna ruta je promijenjena i gorivo stiže Crnim morem do bugarske luke Varna, nakon čega se utovaruje u vlak i transportira u Mađarsku. Prema pravilima, nuklearne elektrane imaju zalihu goriva na razini dvije godine. Mađarska trenutno nema alternativu za svoje VVER-40 reaktore, a vlada je u više navrata izjavila da neće mijenjati dobavljača dok god opskrba bude redovna. Američki Westinghouse želi ponuditi alternativu ruskom gorivu za taj tip reaktora, koji je najčešći na svijetu. 

 
Produljenje radnog vijeka

 

Kako piše agencija TASS Mađarska planira produžiti životni vijek elektrane koju je napravio Rosatom prije više od 40 godina. Četiri reaktora bi trebala prestati s radom između 2032. i 2037., međutim njihov životni vijek može biti produžen za 20 godina do 2052.-2057. Istodobno se grade dvije nove jedinice VVER-1200, čime će se snaga elektrane povećati s 2.000 MW na 4.400 MW.

Mađarska i Rosatom su potvrdili rokove za njihovu izgradnju. Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto rekao je da se krenulo s izgradnjom novih blokova koji bi trebali početi proizvoditi električnu energiju početkom idućeg desetljeća. Novi reaktori trebali bi smanjiti mađarske emisije za 17 mil. tona svake godine, a osim ruskih izvođača podizvođači dolaze iz SAD-a, Njemačke, Francuske, Švedske, Austrije i Mađarske. Investicija je vrijedna 12 mlrd. eura, od čega 80% pokriva ruski zajam. 

TAGOVI