Globalno gledano, prelazak s ugljena na zelenu energiju uštedio bi proizvođače u prosjeku 62 USD po toni CO2, dok bi oni koji se odluče prijeći na plin platili 235 USD po toni.
Analitičari TransitionZero stoga preporučuju izravan prijelaz na obnovljive izvore energije i skladištenje energije u baterijama. Prirodni plin, koji je široko prihvaćen kao tranzicijsko gorivo, više nije održiva opcija zbog čimbenika kao što su volatilnost cijena, nestašice i ruska invazija na Ukrajinu, navodi se u izvješću.
Razlike
Međutim, u različitim dijelovima svijeta postoje značajne razlike kada je u pitanju isplativost prelaska s ugljena na obnovljive izvore energije.
“Troškovi zamjene ugljena solarima, vjetrom i pohranjivanje energije u baterijama značajno variraju u različitim regijama. U Europi je, na primjer, cijena prebacivanja negativna zbog rasta jediničnih cijena zbog reformi u ETS-u, desetljeća državne potpore obnovljivoj energiji i ruske invazije na Ukrajinu”, rekla je Jacqueline Tao, analitičarka TransitionZero.
Matt Gray, suosnivač i analitičar u TransitionZero, kaže da, unatoč regionalnim razlikama, analiza pokazuje da postoji trend smanjenja troškova prelaska s ugljena na čistu energiju i da će se taj trend vjerojatno nastaviti bez obzira na rat u Ukrajini . Prema njegovim riječima, to vladama daje priliku da zaštite potrošače električne energije od promjenjivih cijena fosilnih goriva, ali samo ako se provede kroz reforme, poput ubrzanja postupaka izdavanja dozvola.