Rafinerije 'štancaju' novac

Autor: B.O. Objavljeno: 13.06.2022. 🕜 08:08 Lokacija: Zagreb

Veća zarada na proizvodnji benzina i dizela nego prije godinu dana

Rafinerije nafte trenutno zarađuju gotovo pet puta više na proizvodnji benzina i osam puta više na proizvodnji dizela nego prije godinu dana zbog manjka kapaciteta nakon obustave prerade u ruskim pogonima, pokazuju podaci. 

Prije rata u Ukrajini velik dio benzina i dizela koje je Europa trošila proizvodio se ruskim rafinerijama i uvozio tankerima. Iako opskrba nije u potpunosti prekinuta, iz Rusije danas stižu daleko manje količine goriva jer su ih kupci izbjegavali i prije no što su toj zemlji zbog invazije na Ukrajinu uvedene sankcije, javlja Hina

Zalihe goriva bile su pak niske prije invazije, a kapaciteti za preradu već tada nisu bili dovoljni. Sektor proteklih godina nije bio pretjerano profitabilan i privlačio je malo ulaganja. Zato nije bilo dovoljno rezervnih kapaciteta koji bi nadoknadili izgubljene ruske derivate, objašnjava BBC.

 

Rafinerijske marže 

Smanjena opskrba iz Rusije donijela je nove poslove sektoru koji je već radio punim kapacitetom. A manjak kapaciteta, s visokim cijenama sirove nafte, rezultirao je rekordno visokim cijenama goriva

Budući da kapaciteta za preradu nema dovoljno, rafinerijske marže, razlika između troška nabave nafte i prihoda od prodaje derivata, značajno su porasle. 

"Posrijedi je prava kriza u pogledu kapaciteta industrije za proizvodnju tih goriva, koja se u velikoj mjeri očituje u veleprodajnoj cijeni dizela i benzina", kaže za BBC viši analitičar u tvrtki OilX Neil Crosby

 

Profitabilniji posao 

To pak znači snažan rast dobiti rafinerija. "Rafinerije trenutno 'štancaju' novac", kaže Crosby. 

Brojke podatkovne tvrtke Refinitiv potvrđuju da je posao prerade nafte danas puno profitabilniji no što je bio prije 12 mjeseci. 

Naime, 8. lipnja prošle godine rafinerije su na proizvodnji benzina zarađivale 9,26 dolara po barelu, a na proizvodnji dizela 6,84 dolara po barelu. U proteklu srijedu zarađivale su 43,11 dolara na benzinu, gotovo pet puta više nego prošle godine, i 51,13 dolara na dizelu, približno osam puta više.

TAGOVI