Premda su ti potezi smanjili globalnu trgovinu ruskim energentima, također su pridonijeli porastu globalnih cijena nafte i plina. Cijena barela nafte u četvrtak je iznosila 123 dolara, najviše u posljednja tri mjeseca.
Hochstein je rekao da je povećanje potražnje za naftom u svijetu nakon pandemije covida-19 “puno veća, snažnija nego što je itko predvidio”.
Rusija je istodobno mogla prodati više sirovina drugim kupcima, uključujući velike potrošače energije poput Kine i Indije uz velike popuste u odnosu na druge opskrbljivače.
Što se moglo s novcima za ruske energente
Hochstein je rekao da, iako je cijena ruskih sirovina za Kinu i Indiju manja u usporedbi sa sirovinama iz drugih zemalja, globalni porast tržišnih cijena znači da su ruski prihodi sada veći.
Indija je kupila dvostruko više ruske nafte u svibnju nego u travnju, u rekordnom iznosu od 840.000 barela dnevno, što će vjerojatno ponovno porasti u lipnju, prema konzultantskoj tvrtki Kpler.
Udruga Europe Beyond Coal je izračunala da je EU potrošila oko 60 milijardi eura za rusku naftu, plin i ugljen od početka agresije na Ukrajinu od prije stotinjak dana. Izračunali su da bi umjesto toga moglo biti instalirano 735.000 solarnih krovova, 7.300 sunčanih elektrana veličine nogometnog igrališta, 1900 vjetroturbina na kopnu i 300 na moru, te 270.000 domova dobilo bi bolju izolaciju s blizu milijun instaliranih dizalica topline. Udruga stoga poziva na prestanak korištenja ruskih energenata i veću orjentaciju na korištenje obnovljivaca i energetsku učinkovitost.