Raspisani natječaji za energetska odobrenja za 15 projekata

Autor: N. D. Objavljeno: 27.01.2023. 🕜 14:59 Lokacija: Zagreb
  • Fotonaponski moduli (izvornik: Vaclav Volrab / Shutterstock, 2011.)

• fotonaponski moduli, fotonaponski sustavi, sunčane elektrane, Sunčeva energija
    Izvor: Vaclav Volrab / Shutterstock

Za energetska odobrenja konkuriraju projekti snage minimalno 250 MW

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u četvrtak je objavilo rješenja kojima će se raspisati natječaji za još 15 projekata koji traže energetska odobrenja. Radi se o projektima gradnje 14 sunčanih elektrana u Dalmaciji te o jednoj vjetroelektrani. Zainteresirani investitori u roku od 15 dana od dana objave natječaja u Narodnim novinama imat će vremena predati dokumentaciju za projekte za koje su iskazali interes prema članku 133. Zakona o tržištu električne energije.  

Pošto jer riječ o projektima u uznapredovaloj fazi razvoja, koji uglavnom imaju dovršene eleborate zaštite okoliša, dali smo si truda „pročačkati“ čiji projekti dobivaju razvojnu šansu te o kojim je proizvodnim snagama riječ. Ukupno, u ovoj grupi natječaja postoji potencijal za izdavanje energetskih odobrenja za najmanje 178,7 MW sunčanih elektrana u Dalmaciji te jednoj vjetroelektrani snage 72 MW. Dakle, riječ je o projektima od barem 250 MW nove snage. 

Projekti HEP-a

Pojedinačno se brojnošću i snagom u ovoj skupini zahtjeva za energetska odobrenja ističu projekti povezani s obitelji Ćurković tj. tvrtkama Encro, Bilo polje, Oštra stina i Krš. Riječ je o projektima SE Sutina, snage 45 MW, SE Voštane 19,9 MW, SE Vršak, 19,9 MW te SE Izlazak 1 i 2 19,9 MW. Nadalje, tu su dva projekta Hrvatske elektroprivrede: SE Sukošan 29,5-33 MW te VE Bradarića kosa u općini Trilj i Cista Provo, snage 72 MW. 

Za energetska odobrenja zainteresirana je i tvrtka Boreas Energija s tri projekta, svaki snage 499 kW: SE Primorski Dolac, SE Seget i SE Žeževica. Za energetsko odobrenje raspisuje se natječaj i za SE Dubrava kod Tisna, 8 MW za koji su zainteresirane Vjetroelektrane Glunča, sada u vlasništvu Petrola. Osim tih većih igrača, tu su i dva projekta SE SE Velim, 499 kW tvrtke Mamodo d.o.o. te SE Katuni u općini Šestanovac, snage 35 MW, tvrtke Maceria Energija. 

Lani je MINGOR izdao 27 energetskih odobrenja ukupne instalirane snage 700,9 MW. Sukladno Pravilniku o kriterijima za izdavanje energetskih odobrenja za proizvodna postrojenja izdano je 17 odobrenja, ukupne snage 387,9 MW, a sukladno ZOTEE-u izdano je 10 odobrenja za postrojenja instalirane snage 312,9 MW. Ove godine MINGOR je izdao šest energetskih odobrenja za instaliranu snagu od 125,7 MW. 

TAGOVI