Slovenija forsira solare na velikim krovovima i olakšava procedure

Autor: N. D. Objavljeno: 11.04.2024. 🕜 11:02 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)
  • Sunčana elektrana na parkiralištu, Osijek, 2024.
    Izvor: N.D.

Golobova Vlada je ispunila obećanje da će olakšati ugradnju sunčanih elektrana diljem zemlje

U subotu u Sloveniji na snagu stupa uredba koja predviđa obveznu ugradnju solarnih elektrana za pojedine objekte i donosi brže, lakše i predvidljivije procedure na nacionalnoj razini. Prema riječima ministra prirodnih resursa i prostora Jože Novaka, nova vladina Uredba nadređena je općinskim prostornim planovima i izravno ovršna.

Općine ne moraju korigirati općinske prostorne planove u dijelu koji se odnosi na instalaciju FN elektrana, rekao je Novak na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

Između ostalog, uredba predviđa obveznu ugradnju sunčanih elektrana za nove zgrade koje imaju krovove ili nadstrešnice tlocrtne površine veće od tisuću četvornih metara. Riječ je prvenstveno o gospodarskim zgradama i javnoj infrastrukturi, ali ne i o stambenim zgradama. Ista obveza postavljanja sunčane elektrane vrijedi i za nova parkirališta s površinom većom od tisuću četvornih metara, javlja RTV Slovenije.

Ugradnja neće biti obvezna ako još nije moguć priključak na elektroenergetsku mrežu, ako je namjena ili vrsta objekta neprikladna, ako lokacija ili osunčanost lokacije nije odgovarajuća, ako nosivost objekta nije dovoljna. Dakako, i ako je objekt nedostatan te bi ugradnja fotonaponskog uređaja predstavljala sigurnosni rizik, te u slučajevima kada je obveza značila značajno povećanje cijene objekta. Iznimke će se pobliže odrediti pravilnikom.

 

Izvor: Sintagma Media / Kempinski

 

Gdje će biti dopušteno postaviti elektrane

 

Uredba također utvrđuje pravila u vezi s dopuštenom dobrovoljnom ugradnjom elektrana. To će biti dopušteno na jednako velikim krovovima postojećih zgrada ili parkiralištima, kao i na širim površinama cesta, željezničkih pruga, elektroenergetskih područja i odlagališta otpada.

Također će biti dopuštena gradnja uređaja na krovovima zgrada manjih od 1.000 četvornih metara, na pročeljima ili balkonima te iznad manjih parkirališta. Uredba donosi i mogućnost postavljanja uređaja na neizgrađeno građevinsko zemljište gospodarske namjene, na kojem još nije započeta gradnja, npr.  za područja rezervirana za industrijske zone. Novak se nada da će razni poticaji koje nudi država biti dovoljni da se investitorima isplati ići u dobrovoljnu investiciju.

Uredba u dijelu obvezne ugradnje solarnih elektrana je mandatorna jer investitori jednostavno neće dobiti građevinsku dozvolu za novogradnje ako se ne pridržavaju odredbi. Sve već dobivene građevinske dozvole i one za koje su postupci u tijeku u međuvremenu će biti završene prema postojećim pravilima. Propis se odnosi na građevinsko zemljište.

 
Izmjena pravila van građevinskih čestica

 

U međuvremenu još treba promijeniti prostorne planove za veće sunčane elektrane izvan građevinskih čestica. U vezi s ovim projektima, Novak je upozorio i na problem slabe komunikacije s lokalnim stanovništvom kada je u pitanju prostorno planiranje.

Prema njegovom uvjerenju, lokalna zajednica mora sudjelovati u postupcima, a s pravom smatra da je javnost osjetljiva na prostor.

U međuvremenu, već su u tijeku mnogi natječaji za poticaje za nove solarne elektrane. Preko Borzena već je na raspolaganju 105 milijuna eura za investicijske potpore, dodatnih 45 milijuna eura bit će oslobođeno nakon donošenja novog zakona o energetici, a dodatnih 75 milijuna u budućnosti. Preko resornog ministarstva su dostupna sredstva za postavljanje elektrana na općinske javne zgrade. Za sada je rezervirano 20 milijuna eura, a sredstva će se po potrebi povećavati. Natječaji za mikrosolare u kućanstvima nastavljaju se preko Borzena, a slijede i dodatni pozivi. Država će također poticati općine da se pridržavaju u lokalne ciljeve za opskrbu energijom i daljinsko grijanje i hlađenje.

Vlada se nada da će barem do kraja mandata država moći sama ostvariti svoje ciljeve na području obnovljivih izvora energije, tako da više neće morati plaćati statističke transfere drugim članicama, kao što je učinila s Hrvatskom.

TAGOVI