Grupa G7 industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta bori se s pronalaženjem zajedničkog jezika o obvezi postupnog ukidanja proizvodnje električne energije na ugljen do 2030. prije summita u Japanu kasnije ovog tjedna, navodi se u nacrtu priopćenja za sastanak u koji je Bloomberg News imao uvid.
U tim nacrtima dokumenata, Sjedinjene Države, Japan i Europska unija rekli su da imaju rezerve prema prijedlogu Ujedinjenog Kraljevstva da se postavi čvrsti rok do 2030. za ukidanje proizvodnje električne energije iz ugljena bez hvatanja i pohrane CO2, kada se ministri za energetiku i klimatske promjene G7 sastanu summit 15. i 16. travnja.
Njemačka je navodno ponudila alternativnu formulaciju čvrstom timelineu koji je predložila Velika Britanija, s formulacijama u kojima se spominje postupno ukidanje ugljena "idealno do 2030." ili "u 2030-ima", prema Bloombergu.
Problematična dekarbonizacija
Domaćin summita Japan, resursima siromašna razvijena ekonomija ovisna o uvozu fosilnih goriva za svoju potražnju za energijom, predložio je da G7 ponovi obvezu od prošle godine da postigne "potpuno ili pretežno dekarboniziran energetski sektor do 2035.".
Prošle godine, ministri za klimu, energiju i okoliš G7 rekli su nakon sastanka u svibnju da se „nadalje obvezuju na cilj postizanja pretežno dekarboniziranog sektora električne energije do 2035., dajući prioritete obvezi tranzicije energetskog sektora i odgovarajućim neto nultim obvezama, prema cilju konačnog postupnog ukidanja domaće proizvodnje električne energije iz ugljena bez rješavanja pitanja emisija.”
Mjesec dana kasnije, čelnici država i vlada G7 rekli su u lipnju da se “obvezuju na postizanje potpuno ili pretežno dekarboniziranog energetskog sektora do 2035.”.
Uoči summita u Japanu ovog tjedna, zemlje G7 također navodno razmatraju odobravanje novih ulaganja u prirodni plin usprkos klimatskim problemima.