Uprava bosanskohercegovačke elektroenergetske tvrtke Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne sa sjedištem u Mostaru, koja je 2022. godinu završila s gubitkom od 41 milijun eura, podnijela je ovaj tjedan ostavke.
U svjetlu nedavnih medijskih natpisa, a posebice uzimajući u obzir odjek kojeg je negativni poslovni rezultat ostvaren u prošloj godini izazvao u dijelu javnosti, u EPHZHB-u smatraju bitnim upravo u ovom trenutku pojasniti i iznijeti određene činjenice.
"Kako smo ranije naglasili, negativan poslovni rezultat u 2022. godini posljedica je izrazito nepovoljne situacije na tržištu električne energije, gdje su cijene električne energije bile i do 10 puta više od cijena ostvarenih prethodnih godina. S druge strane, Odlukom Vlade Federacije BiH o ograničavanju povećanja cijena opskrbe električnom energijom do maksimalno 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, naša prodajna cijena električne energije je zapravo u potpunosti ograničena, i to znatno ispod tržišnih cijena. S obzirom na to da je naš cjelokupni proizvodni portfelj obnovljiv, a u 2022. godini bilježimo izrazito lošu hidrologiju, razvidno je kako smo za potrebe osiguranja kontinuirane opskrbe naših krajnjih kupaca, nedostajuće količine električne energije, uglavnom u ljetnim mjesecima, nabavljali i po 10 puta višim cijenama u odnosu na prodajne cijene. Jednostavno je zaključiti kako je, upravo iz gore navedenih razloga, gubitak bio neizbježan", stoji u objavi na stranicama EPHZHB-a koju potpisuje direktor Marinko Gilja.
Amortizacija učinaka rasta cijena
Unatoč navedenom, ističe se dalje u objavi, u ovim turbulentnim vremenima tvrtka je uspješno osigurala kontinuiranu i kvalitetnu isporuku električne energije svojim krajnjim kupcima.
"S obzirom na to da smo žrtvovanjem vlastite dobiti zapravo amortizirali učinke rasta cijena energenata industriji, kućanstvima i gospodarstvu u cjelini na području našeg djelovanja, naša misija kao javnog poduzeća je ispunjena. Zahvaljujući ponajprije dobroj hidrologiji, ali i optimizaciji troškova i dobrom planiranju, u ovom trenutku sa zadovoljstvom možemo istaknuti činjenicu da je proizvodnja električne energije u našim pogonima u prvom tromjesečju 2023. premašila planiranu za gotovo 25 posto te kako je u ovom razdoblju ostvarena dobit veća od 50 milijuna KM. Za očekivati je kako će se ovaj pozitivan trend nastaviti i dalje", navodi se u priopćenju za medije.