Skoro gašenje preostalih nuklearnih elektrana u Njemačkoj moglo bi dovesti do krize u opskrbi energijom i viših cijena, upozorio je čelnik Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) Peter Adrian.
Premda su cijene prirodnog plina posljednjih mjeseci pale, Njemačka još uvijek "nije izašla iz šume", rekao je Adrian za novine Rheinische Post u utorak.
"Unatoč nižim cijenama plina, troškovi energije ostaju visoki većini tvrtki u Njemačkoj", izjavio je. "Moramo i dalje činiti sve što možemo kako bismo proširili opskrbu energijom, a ne da je i dalje ograničavamo. To je jedini način na koji možemo izbjeći ili barem ublažiti uska grla u opskrbi i još jedno veliko povećanje cijena energije u nadolazećim mjesecima", napomenuo je.
Borba s jamstvom
K tomu, izvijestila je njemačka novinska agencija dpa, kazao je da bi tri preostale nuklearne elektrane trebale nastaviti "raditi do kraja krize", a ne biti zatvorene u subotu.
Podsjećamo, sve njemačke nuklearne elektrane trebale su biti isključene do kraja 2022. prema politici koju je dogovorila bivša kancelarka Angela Merkel nakon katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima 2011. godine.
Međutim, posljedice ukrajinskog rata i smanjenje opskrbe ruskim plinom u prošloj godini ostavile su najveće europsko gospodarstvo da se bori s jamstvom kako će svjetla ipak ostati upaljena, tvrtke normalno poslovati te domovi ostati ugrijani tijekom hladnijih mjeseci.
To je potaknulo Saveznu vladu da produlji rad posljednje tri nuklearne elektrane do 15. travnja.