Hrvatska je izgubila i drugu arbitražu s MOL-om oko INA-e

Autor: N.D. Objavljeno: 06.07.2022. 🕜 08:34 Lokacija: Zagreb

Hrvatska će morati platiti između 1,83 i 2,2 milijarde kuna za gubitak i ovog spora

Hrvatski pravni poraz u odnosima s MOL-om sada je potpun. Hrvatska je izgubila spor protiv MOL-a na Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID), ekskluzivno doznaje Večernji list kojemu je ta informacija potvrđena iz više izvora. Ovo je druga arbitraža koju je Hrvatska izgubila od MOL-a. Prva je bila u Švicarskoj pred Komisijom Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL), koju je pokrenula Vlada Zorana Milanovića 2014. kao odgovor na MOL-ovu tužbu iz Washingtona. Tu je Hrvatska 2016. izgubila 107 mil. kn.

Postupak u Washingtonu je pokrenuo MOL krajem 2013., tužeći hrvatsku Vladu da nije ispoštovala obveze iz glavnog ugovora o plinskom poslovanju i dodataka. Prema neslužbenim informacijama, Hrvatska će morati platiti između 250 i 300 milijuna dolara (između 1,83 i 2,2 milijarde kuna) s kamatama. Novac je manji nego što je MOL inicijalno tražio – odštetu od milijardu dolara, odnosno 6,5 milijardi kuna, javlja Večernji list. 

Neispoštovani ugovori

Iako je Vrhovni sud u međuvremenu potvrdio raniju odluku kojom su Hernadi i Sanader osuuđeni na mito, sud to nije uvažio. Pali su i hrvatski argumenti o koruptivnim radnjama te o isplaćenom, odnosno primljenom mitu u zamjenu za upravljačka prava u Ini i izdvajanju plinskog biznisa , za što je u Hrvatskoj pravomoćno osuđen bivši premijer Ivo Sanader, kojemu je određena kazna od šest godina i šef MOL-a Zsolt Hernadi, koji je cijelo vrijeme bio nedostupan hrvatskom pravosuđu i koji je osuđen na dvije godine zatvora. Mađarski MOL tužio je hrvatsku Vladu zbog kršenja Ugovora o plinskom poslovanju iz 2009., kojim je bilo predviđeno izdvajanje dijela plinskog biznisa iz Ine. 

Prema tom ugovoru, sklopljenom za Sanaderova mandata, država je trebala otkupiti podzemno skladište plina Okoli, što je i učinjeno, ali nije preuzela trgovinu plinom, što je također bilo ugovoreno. Vlada Jadranke Kosor definitivno je krajem 2010. odustala od preuzimanja plinskog biznisa. Navodno jer se u međuvremenu shvatilo da je taj posao sumnjive prirode i po hrvatsku stranu vrlo štetan. 

Prema ugovoru, Hrvatska se obavezala otkupljivati od Ine domaći plin po “ruskoj” formuli cijena po kojoj bi država ostvarivala dugogodišnje ogromne gubitke, a s druge se strane MOL-u pogodovalo i režimom koncesijskih naknada, opet na štetu hrvatske države koja se odrekla povećanja prihoda od eksploatacije hrvatskih rudnih resursa. Svjedok Robert Ježić u Washingtonu je svjedočio da je namjerno lažno svjedočio na suđenju Sanaderu, te je proglašen nevjerodostojnim svjedokom, a ispitani su i bivši hrvatski ministri Slavko Linić i Ivan Vrdoljak. 

Propali pregovori

Nakon gubitka arbitraže u Genevi premijer Andrej Plenković na Badnjak 2016. sazvao je konferenciju za medije kako bi o tome obavijestio javnost, ali i o odluci Vlade RH da Hrvatska kreće u vraćanje Ine pod hrvatsku kontrolu, odnosno otkupljivanje dionica Ine od Mola. No uz gubitak te arbitraže, Hrvatska je izgubila i žalbu na tu odluku. Pregovori oko otkupa INA-inih dionica, koji su godinama vođeni u teškoj konspiraciji, daleko od očiju javnosti, su prekinuti, navodno zato što MOL traži od države previše novaca. 

TAGOVI