INA puštanjem u probni rad sunčane elektrane Virje postaje komercijalni proizvođač električne energije i potvrđuje predanost tranziciji prema obnovljivim izvorima.
SE Virje druga je najveća sunčana elektrana u Hrvatskoj, instalirane snage 10,2 MW, priključne snage devet MW, u koju je ugrađeno 18.670 solarnih modula. Ona će, prema očekivanjima, proizvoditi te u mrežu isporučivati 12.225 MW h električne energije godišnje, izvijestila je INA.
Kada se u sljedećim mjesecima u rad pusti i druga sunčana elektrana, SE Sisak, INA će u elektroenergetsku mrežu godišnje isporučivati oko 16 tisuća MW h električne energije iz obnovljivih izvora, što je dovoljno za prosječnu godišnju potrošnju gradova poput Makarske ili Jastrebarskog.
"Puštanjem u rad prve naše sunčane elektrane ispisujemo povijest INA-e i činimo iskorak u zeleniju i održiviju budućnost našeg poslovanja. INA ulaže velike napore kako bi nadogradila tradicionalni lanac vrijednosti raznim isplativim projektima obnovljivih izvora. Uskoro planiramo u rad pustiti i našu sunčanu elektranu u Sisku, a vjerujem da ćemo vrlo brzo govoriti i o INA-inim uspjesima u geotermalnoj energiji. Želimo među prvima proizvoditi i zeleni vodik za tržište, nastaviti razvijati projekte trajnog skladištenja ugljikova dioksida u naša naftna ležišta koje provodimo već skoro cijelo desetljeće, a ispitujemo i potencijale vjetra na Jadranu. INA može uspješno odgovoriti na izazove zelene tranzicije i doprinijeti postizanju ciljeva održivosti Europske unije i Hrvatske. Našim projektima to dokazujemo", izjavio je Péter Ratatics, predsjednik Uprave INA-e.
Razvoj lokalne zajednice
"Koprivničko-križevačka županija podržava investicije u energetskom sektoru, posebice u obnovljive izvore te čestitamo tvrtki INA na ovom povijesnom koraku proizvodnje električne energije, kao i općini Virje koja ima drugu najveću sunčanu elektranu u Hrvatskoj. Važno je istaknuti uspješnu suradnju općine, županije i tvrtke INA dugu više od 40 godina koja iznimno pozitivno utječe na razvoj lokalne zajednice i standard života mještana, a time i na razvoj cijele županije", poručio je koprivničko-križevački župan Darko Koren.
Projektiranje i izgradnja SE Virje trajalo je oko godinu dana, a elektranu je za INA-u gradila tvrtka Končar – Inženjering koja je odabrana na međunarodnom natječaju.
U elektranu je ugrađena Končareva oprema i softver domaće, hrvatske proizvodnje. Ista tvrtka gradi i INA-inu sunčanu elektranu u Sisku.
"Ovaj uspjeh još je jedan dokaz Končarevih kompetencija u provedbi složenih EPC projekata s obzirom na to da su se pri izgradnji elektrana primjenjivala najnovija tehnološka rješenja, uključujući našu platformu PROZA NET, okosnicu digitalizacije postrojenja. Zahvaljujem našim partnerima iz INA-e što su to prepoznali i poklonili nam povjerenje, čime su nam omogućili da zajednički osiguramo vrijedne nove reference za daljnji razvoj ovog važnog poslovnog segmenta, značajnog za uspješnu provedbu zelene tranzicije", istaknuo je predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak.