U Austriji i dalje 60% energije potječe iz fosilnih goriva

Autor: B.L. Objavljeno: 16.01.2023. 🕜 10:12 Lokacija: Beč (Austrija)
  • Zgrada secesije u Beču (foto: BL, jesen 2012.)

• Beč, Austrija, zgrade, arhitektura, baština
    Izvor: B.L.

Iako biomasa čini 20%, još je dug put do toga da obnovljivi izvori u Austriji budu glavni izvor energije

Kada je riječ o obnovljivim izvorima energije i njihovoj primjeni, Austrija se može smatrati jednom od vodećih zemalja u svijetu, koja bi mnogim drugim zemljama mogla biti primjer. To najbolje pokazuju brojne hidroelektrane u visokim Alpama, ali i na rijekama kao što su Dunav, Mura i Drava, a tu je i sve više više elektrana na biomasu, a i razvijena industrija hidroenergetske i opreme za energetsko iskorištavanje biomase.  No, unatoč tome, udio fosilnih goriva kao što su plin i nafta u pokrivanju energetskih potreba (i) u Austriji je i dalje vrlo velik: 59%, što je više od svjetskog prosjeka od 55%.

S druge strane, udio ugljena u pokrivanju austrijskih potreba za energijom neprestano se smanjuje i prošle je godine iznosio 8% (za usporedbu: u svijetu je i dalje prilično velik i iznosi 27%). No, biomasa je u Austriji je treći izvor energije po udjelu i zajedno s ostalim obnovljivim izvorima ima udio (20%), a zatim slijedi hidroenergija (10%), dok na vjetroelektrane otpada 3%.

Ipak, čini se da će austrijski cilj o proizvodnji 100% električne energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine biti ostvaren, no u području proizvodnje toplinske energije (gdje prevladava plin) i u prometu (gdje prevladavaju naftna i naftni derivati) trebat će još mnogo toga učiniti. Zbog svega toga bi se dosdašnji napori na ostvarivanju klimatske neutralnosti trebali udvostručiti pa i utrostručiti, ako se do 2040. godine želi ostvariti 100% klimatski neutralna zemlja, upozorava austrijski dnevnik 'Kurier'.

 

 

 

TAGOVI