Europska komisija je 14. veljače objavila svoj prijedlog revizije Uredbe EU 2019/1242 kojom se postavljaju standardi emisija ugljičnog dioksida za nova teška vozila, kao što su kamioni i autobusi, u EU-u. Ovaj dio zakonodavstva EU-a temeljan je za dekarbonizaciju segmenta teških vozila i za potporu razvoju svih tehnologija koje doprinose pomaku prema mobilnosti s nultom i niskom emisijom. Iako čini samo 2% vozila na cestama u Europi, sektor teških vozila stvara oko 6% ukupnih emisija stakleničkih plinova u EU, au dekarbonizaciji treba primijeniti sva obnovljiva goriva.
Europska udruga za bioplin (EBA) pozdravlja povećane ambicije ali poziva Europski parlament i Vijeće da osiguraju jednake uvjete za primjenu svih čistih tehnologija, primjerice biometana, što iz aktualnog prjedloga nije slučaj.
Kao što je priznala Europska komisija, dekarbonizacija prometnog sektora morat će se oslanjati na višestruka i komplementarna rješenja. Održiva i obnovljiva goriva, poput biometana, dio su trenutnih alternativa za smanjenje emisija, s obzirom na njihovu spremnost i kompatibilnost s postojećim vozilima i infrastrukturom za punjenje goriva.
Doprinos obnovljivih goriva
EBA žali zbog odluke Komisije da ne prizna doprinos obnovljivih goriva, uključujući biometan, dekarbonizaciji sektora. „Izvršno tijelo EU-a propustilo je priliku pružiti snažan pozitivan signal vrijednosnom lancu biometana postavljanjem strogih ciljeva u ispušnoj cijevi bez pružanja mehanizma za uračunavanje doprinosa obnovljivih goriva u smanjenju ukupnih emisija tijekom životnog ciklusa vozila. Prijevoznicima i proizvođačima vozila treba osigurati zakonodavni okvir koji ih potiče na razmatranje čišćih alternativa fosilnim gorivima koja su odmah dostupna danas.“, stoji u priopćenju udruge.
Biometan može igrati važnu ulogu u smanjenju rizika od neizvjesnosti povezanih s razvojem i prihvaćanjem drugih prometnih tehnologija. Ovaj obnovljivi plin ključan je za promicanje i očuvanje strateške autonomije EU-a u energetskom sektoru i njezino tehnološko vodstvo, sve aktivnosti koje stvaraju održiva radna mjesta u Europi.
Alternativa fosilnim gorivima
„Korištenje biometana za transport pruža održivu i lako dostupnu i skalabilnu alternativu fosilnim gorivima, budući da je ključni igrač u tranziciji prema klimatski neutralnom gospodarstvu”, objašnjava Giulia Cancian, glavna tajnica Europske udruge za bioplin.
Budući da se biometan sastoji od iste molekule kao i prirodni plin, ovo obnovljivo gorivo može se izravno koristiti bilo u obliku Bio-CNG-a ili Bio-LNG-a da služi kao transportno gorivo u vozilima na plin i ubrizgava se u infrastrukturu za opskrbu LNG-om i CNG-om. To znači da biometan može konkretno i odmah doprinijeti dekarbonizaciji prometnog sektora: prvo, primjena biometana kao zamjena za fosilna goriva ne zahtijeva ulaganje u dodatne resurse i vrijeme za razvoj nove infrastrukture.
Štoviše, nedavne studije pokazuju da su Bio-CNG i Bio-LNG goriva s najboljom izvedbom za dekarbonizaciju prometa, nadmašujući čak i električna vozila zahvaljujući njihovom potencijalu da ponude negativan ugljični otisak kada se primjenjuje metodologija "Well-to-Wheel" (WtW). . Korištenje mješavine bio-LNG-a od 40% s LNG-om pomoći će u smanjenju emisija CO2 iz kamiona za 55%, prema WtW perspektivi. Kada koristite 100% bio-LNG, bilanca emisija stakleničkih plinova može biti čak i negativna.
Nadolazeće rasprave unutar Europskog parlamenta i Vijeća bit će dragocjena prilika da se osiguraju jednaki uvjeti za njihovu daljnju primjenu svih tehnologija i obnovljivih goriva. EBA računa na sukreatore zakona da će slijediti ovaj plan.