U EU-u prodana samo tri autobusa s benzinskim motorom

Autor: B. O. Objavljeno: 23.03.2023. 🕜 11:33 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Električni autobus Wiener Liniena u Beču (foto: BL, lipanj 2018.)

• električni autobusi, Beč, Wiener Linien, javni prijevoz
    Izvor: B.L.

Većina autobusa koristi dizelsko gorivo, no primjećuje se rast tržišnog udjela onih na alternativni pogon

Većina novoregistriranih autobusa u Europskoj uniji u prošloj godini imaju motore s unutarnjim izgaranjem koji kao pogonsko gorivo koriste dizel. Naime, prema podacima Europske udruge proizvođača automobila (ACEA), na nove autobuse s dizelskim motorom u 2022. otpadalo je 67,3 posto prodaje, što je smanjenje za 1,5 postotnih bodova u usporedbi s 2021. godinom. 

Pritom su električni autobusi nastavili dobivati na značaju, čineći 12,7 posto tržišta u EU-u, a to je za 2,1 postotni bod više nego u prethodnoj godini (10,6 posto).

Ukupno gledajući, vozila na alternativni pogon (prirodni plin, ukapljeni naftni plin, biogoriva i etanol te električni i hibridni autobusi, oni s gorivnim člancima i s mogućnošću punjenja električnom energijom, tj. 'plug-in' hibridi) činila su 32,7 posto tržišta autobusa u EU-u u prošloj godini.
 

Značajni rast u Španjolskoj

ACEA javlja kako su registracije novih dizelskih autobusa u EU-u (bez podataka za Bugarsku i Maltu) pale za 7,8 posto u 2022., na 18 500 prodanih primjeraka. Tri od četiri glavna tržišta zabilježila su dvoznamenkaste gubitke: Njemačka (pad za 28,9 posto), Francuska (smanjenje za 21,4 posto) i Italija (pad za 21,4 posto). Nasuprot tome, Španjolska je doživjela značajni rast registracija novih dizelskih autobusa za čak 52,2 posto.

Zanimljivo je istaknuti kako su u EU-u su tijekom 2022. prodana samo tri autobusa s benzinskim motorom.

Nadalje, broj novoregistriranih autobusa s mogućnošću punjenja električnom energijom (uključujući baterijska električna vozila, ona s gorivnim člancima i proširenim dometom te 'plug-in' hibride) porastao je za 13,7 posto lani, na 3 505 prodanih primjeraka, što čini spomenutih 12,7 posto ukupnog tržišta autobusa na Starom kontinentu. 

Francuska – najveće tržište za tu vrstu goriva – zabilježila je rast za 26,4 posto. Njemačka i Danska– drugo i treće tržište po veličini također bilježe snažan rast (za 10,1 posto odnosno za 79,5 posto). Te tri zemlje, uključujući Francusku, čine više od 50 posto novoregistriranih električnih autobusa u EU-u, izvijestila je ACEA.
 

Biogorivo i etanol

S druge pak strane, prodaja hibridnih autobusa pala je za 25,9 posto te im je tržišni udjel smanjen s 10,3 posto u 2021. na 8,1 posto u 2022. godini. To je mahom rezultat oštrog pada u Njemačkoj (25,3 posto), koja čini gotovo polovicu hibridnih autobusa registriranih u EU-u.

Izvor: Grad Rijeka

Na koncu, valja naglasiti kako je 11,9 posto novih autobusa registriranih u 2022. koristilo alternativna goriva (prirodni plin, ukapljeni naftni plin, biogoriva i etanol).

Od toga, najviše ih je koristilo prirodni plin. Francuska, najveće tržište u toj kategoriji, pretrpjela je pad za 11,5 posto. 

Međutim, Italija i Španjolska zabilježile su troznamenkasti i dvoznamenkasti rast (za 112,6 posto odnosno za 28,6 posto). To je dovelo do rasta od osam posto i 3 262 novoregistrirana autobusa na alternativna goriva diljem EU-a.

TAGOVI