U Europskoj uniji ovaj tjedan obilježava se Europski tjedan mobilnosti. Riječ je o kampanji Europske komisije za promoviranje održive gradske mobilnosti, koja se provodi svake godine od 16. do 22. rujna. Vrhunac Europskog tjedna mobilnosti predviđen je za nedjelju kad je u gradovima koji u njemu sudjeluju dan bez automobila.
U okviru tog tjedna, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević otvorio je u hotelu Zonar trodnevnu konferenciju 'Green Deal Mobility'. Događanje je usmjereno na inovativne koncepte i tehnologije u mobilnosti koje će omogućiti niskougljični razvoj gradova posvećenog održivoj mobilnosti i zelenoj tranziciji.
"S velikom posvećenošću radimo na širenju pješačkih zona. Cilj nam je vratiti pješacima središte grada, ali i neke gradske četvrti. Zelena tranzicija u svom obimu obuhvaća mnoge važne aspekte, a jedan od njih je održiva mobilnost. U ovom trenutku Grad Zagreb najviše ulaže u tranziciju gradskoga prijevoza u svojoj povijesti. Obavezali smo se na kupnju ukupno 80 novih tramvaja, a valja podsjetiti da ih je 20 već u proizvodnji. Također, prva faza transformacije voznog autobusnog parka uključit će ulaganja u 70 novih vozila na električnu energiju i vodik, a konačan cilj do 2030. je osposobiti svu našu autobusnu flotu na ta alternativna goriva", kazao je. "Želimo ispuniti našu misiju da Zagreb postane klimatski neutralan grad do 2030!", dodao je.
Velika romobilijada
Green Deal Mobility konferencija prvi se put održava i to na tri lokacije, u organizaciji Regionalne energetsko-klimatske agencije sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), City Mobilityja i Bird Incubatora, izvijestio je Grad Zagreb. U sklopu konferencije, organizatori u nedjelju, 22. rujna, organiziraju i veliku romobilijadu te poligon za sigurnu vožnju.
Kraj Europskog tjedna mobilnosti bit će prigodno obilježen i manifestacijom – ŽBICA, 25. po redu, koja će posebice obradovati sve ljubitelje bicikla. Stoga su svi ljubitelji bicikla koji svakodnevno ili povremeno koriste bicikl za kretanje gradom pozvani u nedjelju, 22. rujna na vožnju koja počinje u 17:30 sati na Zrinjevcu.
Europska komisija pak ističe kako više od 70 posto građana EU-a živi u urbanim područjima i oni ispuštaju 23 posto svih emisija stakleničkih plinova iz prometa.
EK u okviru Europskog tjedna mobilnosti nastoji potaknuti promjenu ponašanja u korist aktivne mobilnosti, javnog prijevoza i drugih čistih i inteligentnih prometnih rješenja.
Vodeće inicijative
U kampanji se može sudjelovati na mnogo načina. Lokalne vlasti se potiče da taj tjedan isprobaju inovativna urbanistička rješenja, promiču novu infrastrukturu i tehnologije, mjere kvalitetu zraka i zatraže povratne informacije od javnosti.
Tvrtke, organizacije civilnog društva, obrazovne ustanove i općine pozivaju se da sudjeluju u aktivnostima mobilnosti. Nagradom za mobilnost odaje se priznanje vodećim inicijativama u oba područja, javlja EK.
Tema kampanje svake se godine mijenja. Ove godine to je 'Zajednički javni prostor' i kako on koristi društvu. U kampanji je 2024. sudjelovalo više od 1950 gradova u više od 40 zemalja. Svake godine pridružuje se sve više gradova pa je Europski tjedan mobilnosti općenito prepoznat kao pokretač održive gradske mobilnosti u Europi i izvan nje.
Cilj je okvira za gradsku mobilnost poboljšati kvalitetu života gradskog stanovništva EU-a rješavanjem problema mobilnosti u gradovima i povećanjem udjela održivih načina prijevoza.