Kontinuirani trend smanjenja tržišnog udjela baterijskih električnih vozila u Europskoj uniji šalje iznimno zabrinjavajući signal automobilskoj industriji i donositeljima političkih odluka.
Stoga europski proizvođači automobila, ujedinjeni u Europskoj udruzi proizvođača automobila (ACEA), pozivaju institucije EU-a da izađu s hitnim mjerama olakšanja prije nego što novi ciljevi CO2 za automobile i kombije stupe na snagu 2025. godine. Osim toga, potiču Europsku komisiju da do 2025. iznese reviziju propisa o CO2 za laka i teška vozila koji su predviđeni za 2026. odnosno 2027. godinu.
Europska automobilska industrija podržava Pariški sporazum i ciljeve EU-a za dekarbonizaciju prometa do 2050. te je uložila milijarde u elektrifikaciju kako bi takva vozila dovela na tržište. Danas, tehnologija i dostupnost vozila s nultom emisijom nisu uska grla. Industrija igra svoju ulogu u toj tranziciji, ali, nažalost, ostali potrebni elementi za tu sustavnu promjenu nisu na svojem mjestu. Otežavajući čimbenik je brza erozija konkurentnosti EU-a.
Oštra konkurencija
Najnoviji podaci o registraciji automobila u EU-u koje je objavila ACEA još jednom potvrđuju da tržište električnih automobila kontinuirano opada.
Odbor ACEA-e navodi kako nedostaju ključni uvjeti za postizanje nužnog poticaja u proizvodnji i prihvaćanju vozila s nultom emisijom: infrastruktura za punjenje i dopunjavanje vodikom, konkurentno proizvodno okruženje, pristupačna zelena energija, kupovni i porezni poticaji te sigurna opskrba sirovinama, vodikom i baterijama.
"Gospodarski rast, prihvaćanje potrošača i povjerenje u infrastrukturu također nisu dovoljno razvijeni. Posljedično, prijelaz na nulte emisije vrlo je izazovan te raste zabrinutost oko ispunjavanja ciljeva smanjenja emisija CO2 za automobile i kombije do 2025. godine. Trenutačna pravila ne uzimaju u obzir duboke promjene u geopolitičkoj i gospodarskoj klimi tijekom proteklih godina, a inherentna nemogućnost zakona da se prilagodi razvoju u stvarnom svijetu dodatno narušava konkurentnost djelatnosti", priopćila je ACEA, dodajući kako to povećava zastrašujuće izglede ili za kazne od više milijardi eura, koje bi se inače mogle uložiti u tranziciju s nultom emisijom, ili za nepotrebna smanjenja proizvodnje, gubitak radnih mjesta i oslabljen europski lanac opskrbe i vrijednosti u vrijeme kada se industrija suočava s oštrom konkurencijom iz drugih regija proizvodnje automobila.
Sekundarno zakonodavstvo
"Industrija si ne može priuštiti čekanje na reviziju propisa o CO2 2026. i 2027., potrebna nam je hitna i značajna akcija sada kako bismo preokrenuli silazni trend, vratili konkurentnost industrije EU-a i smanjili strateške ranjivosti", smatra ACEA.
Za teška vozila, ranija revizija također je nužna kako bi se osiguralo da se infrastruktura punionica za kamione i autobuse poveća na vrijeme.
"Spremni smo razgovarati o paketu kratkoročnih olakšica za ciljeve CO2 za 2025. za automobile i kombije, kao i brzu, sveobuhvatnu i robusnu reviziju propisa o CO2 za automobile i kamione, uz ciljano sekundarno zakonodavstvo, kako bi prijelaz s nultom emisijom čvrsto krenuo i osigurao industrijsku budućnost Europe", zaključuju u ACEA-i.