Bosna i Hercegovina: digitalizacijom do bolje zaštite okoliša

Autor: B. O. Objavljeno: 11.04.2023. 🕜 09:57 Lokacija: Sarajevo (BiH)
  • Šuma na planini Čvrsnici u Parku prirode Blidnje u Bosni i Hercegovini (foto: BO, kolovoz 2021.)

• Čvrsnica, PP Blidnje, planine, šume, Bosna i Hercegovina
    Izvor: B.O.

Informacijski sustav okoliša i praćenje stanja okoliša u BiH

U Federalnom ministarstvu okoliša i turizma prošli tjedan je održana prezentacija Informacijskog sustava okoliša i praćenje stanja okoliša u Federaciji Bosni i Hercegovini. On je uspostavljen u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom i Uredbi o informacijskom sustavu upravljanja otpadom FBiH te Zakonom o zaštiti okoliša i Uredbom o informacijskom sustavu zaštite okoliša u Federaciji BiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša FBiH su predstavili tri komponente Informacijskog sustava, koje su nedavno prezentirane i Europskoj agenciji okoliš. 

Informacijski sustav daje cjelovit uvid u stanje okoliša, opterećenje pojedinih komponenti okoliša, mogućnost učinkovitijeg planiranja i provedbi politika zaštite okoliša, kao i strateškog djelovanja. K tomu, tako je omogućen centralizirani sustav prikupljanja, prijenosa i obrade podataka u području okoliša.

 

Međunarodne obveze 

"Federalno ministarstvo je 2017. godine pripremilo i napravilo izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, kojim je Fondu dano zaduženje uspostavljanja i vođenja informacijskog sustava upravljanja otpadom. Nakon toga je i novim Zakonom o zaštiti okoliša iz 2021. godine i Zakonom o zaštiti zraka, koji je u parlamentarnoj proceduri, istaknuta važnost upravljanja podacima o okolišu i jasno su prepoznate vrlo konkretne zadaće u smislu sustavnog prikupljanja i obrade podataka o okolišu. Digitalizacija će pomoći da institucije i gospodarski subjekti olakšaju svoje poslovanje. Uspostavom Informacijskog sustava za okoliš u Federaciji BiH, uz uspostavu sličnih informacijskih sustava u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu stvaraju se kvalitetni preduvjeti izrade cjelovitog informacijskog sustava za okoliš Bosne i Hercegovine, kao neophodne infrastrukture za realiziranje brojnih preuzetih međunarodnih obveza, a posebice funkcionalne suradnje s Europskom agencijom za okoliš", rekla je federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo

Izvor: Dragan Tomić / Pixabay

Zbog nepostojanja agencije za okoliš, Vlada FBiH se, na inicijativu Federalnog ministarstva okoliša i turizma, odlučila zadužiti Fond da pokrene aktivnosti na uspostavljanju informacijskog sustava okoliša i izrade periodičnih izvještaja o stanju okoliša FBiH.

Informacijski sustav gospodarenja otpadom FBiH pušten je u operativnu uporabu 1. siječnja 2021. godine. Sve institucije i obveznici sustava koji upravljaju, proizvode ili uvoze ambalažni i elektronički otpad, kao i posebne vrste otpada, moraju unositi podatke o nastanku, prodaji, recikliranju, kao i odlaganju otpada. Tako je omogućeno praćenje tokova kretanja otpada, praćenje razvoja sustava upravljanja otpadom te posebice kvalitetno izvještavanje. Planirana je nadogradnja sustava kako bi se prikupili svi podaci o opasnom otpadu.

 

Na jednom mjestu 

Fond je nadogradio postojeći informacijski sustav u koji institucije mogu unijeti sve podatke i dozvole iz svoje nadležnosti ili verificirati one koje su unijeli gospodarski subjekti. 

Sva županijska ministarstva su povezana u sustav, a omogućit će se pristup i općinama. Tako će sve informacije biti pohranjene na jednom mjestu, što predstavlja uštedu vremena i novca, kako se sustavi ne bi razvijali segmentirano, što može dovesti do nemogućnosti povezivanja podataka i kvalitetnog izvještavanja. 

Druga komponenta je Informacijski sustav zaštite prirode FBiH koji daje informacije o prirodnom (biološkom i geološkom) naslijeđu, a softversko rješenje je usklađeno sa zemljama EU-a, javlja Vlada FBiH

Pored svih informacija o zaštićenim područjima, dostupne su informacije o zaštićenim i strogo zaštićenim te ugroženim vrstama koje se nalaze na crvenoj listi FBiH. U narednom razdoblju se planiraju aktivnosti uspostave novih modula, ponajprije vaskularne flore FBiH, kao i katastra spiljskih objekata.

Treća komponenta se odnosi na klimatske promjene. Razvijen je sustav za praćenje indikatora/pokazatelja za klimatske promjene kao i sustava vođenja inventara GHG emisija za FBiH. 

Izvedbena inačica sustava, nakon nužnih dorada, bit će uskoro dostupna. Sustav će omogućiti institucijama i građanima informacije koje će služiti u prilagođavanju na klimatske promjene, a sve s ciljem srednjoročnog planiranja investicija u klimatski osjetljive sektore u Federaciji BiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

TAGOVI