Europsko Vijeće: Plin je gorivo u energetskoj tranziciji

Autor: N.D. Objavljeno: 15.12.2020. 🕜 10:31 Lokacija: Bruxelles (Belgija)

Svaka država u EU će slobodno birati svoj energetski miks i može se osloniti na plin

Prošli tjedan u petak je Europsko vijeće, koje okuplja 27 nacionalnih čelnika EU-a, usvojilo novi cilj smanjenja stakleničkih plinova za 2030 . od -55% u odnosu na razinu iz 1990., u odnosu na prethodni cilj -40%. U svojim zaključcima čelnici su potvrdili da će svaka država članica "odlučiti o svom energetskom miksu i odabrati najprikladnije tehnologije za zajedničko postizanje klimatskog cilja do 2030. godine, uključujući prijelazne tehnologije poput plina". 

Izričito spominjanje plina neki smatraju spornim. Zagovornici plina kažu da je idealan kao prijelazno gorivo za zemlje ovisne o ugljenu, poput Poljske i Njemačke, jer im je dekarbonizacija glavni prioritet. To je zato što plin ima niži intenzitet emisija od ostalih fosilnih goriva poput ugljena, jer plin u prosjeku proizvodi polovinu emisije ugljena kada se sagorijeva u elektrani. 

Korisna plinska infrastruktura

No što je možda još važnije, ista infrastruktura koja se koristi za fosilni plin mogla bi se sada koristiti u budućnosti za nove plinske tehnologije poput biometana ili vodika. "S trenutnom tehnologijom možete smanjiti do 90% emisije CO2 iz plina, što je već puno", rekao je Luca Giansanti, šef europskih poslova u talijanskoj energetskoj tvrtki ENI. „Tada imate dekarbonizirani i niskougljični plin u obliku plavog vodika. Tehnološko poboljšanje u budućnosti moglo bi dovesti do ovog postotka do 100% ”, rekao je prošlog tjedna na EURACTIV događaju. 

Prelazak s ugljena na plin već je u tijeku, a kroz to plin puno doprinosi smanjenju emisija u cijeloj Europi. Prošle godine doprinos plina dekarbonizaciji, zajedno s obnovljivim izvorima, bio je impresivan. Proizvodnja električne energije iz ugljena u Europi lani je pala za rekordnih 24%, pri čemu su polovinu kapaciteta nadomjestili obnovljivci a ostatak proizvodnja iz prirodnog plina.

TAGOVI