Europska komisija obnovit će odobrenje za kontroverzni pesticid glifosat na daljnjih 10 godina, priopćeno je u četvrtak, iako vlade EU-a ranije nisu dale jasno mišljenje hoće li ili ne produljiti odobrenje. Sadašnje odobrenje, koje istječe 15. prosinca 2023., iznimno je izdano na pet godina, nakon sveobuhvatne procjene provedene između 2012. i 2017., stoji u priopćenju EK. Dodaje se da i ranija i trenutna procjena nisu identificirale kritične probleme kod glifosata, sastojka najčešće korištenog pesticida za uništavanje korova.
Međutim, prijedlog Komisije o produljenju odobrenja za prodaju glifosata u EU do kraja 2033. nije dobio kvalificiranu većinu, odnosno potporu najmanje 15 od 27 država članica, koje zajedno predstavljaju najmanje 65% od ukupnog broja stanovništva EU. Međutim, ni kvalificirana većina članova glasovala protiv prijedloga. U listopadu, Hrvatska je uz Luksemburg i Austriju glasala protiv produljenja odobrenja, dok je Slovenija bila za produljenje dozvole.
Sukladno zakonodavstvu EU-a, Europska komisija sada mora donijeti konačnu odluku do 15. prosinca, kada istječe trenutno produženje, naveli su u Bruxellesu. "Komisija će sada obnoviti licencu za glifosat na deset godina, podložno određenim novim uvjetima i ograničenjima", napisali su.
Države mogu same odlučivati
Dodali su da su članice odgovorne za nacionalno odobrenje sredstava za zaštitu bilja koja sadrže glifosat. Tako će moći i dalje ograničavati korištenje ako, na temelju procjene rizika, to smatraju potrebnim. Slovenija je npr. zabranila njegovu primjenu na nepoljoprivrednim površinama (golf igrališta, parkovi...) Bitka oko glifosata vodi se desetljećima, američki Monsanto (sada u vlasništvu Bayera) već je osuđen za plaćanje odšteta oboljelima koje se mjere u milijunima dolara. Proizvođači tvrde da se nema štete ako se herbicid koristi na primjeren način.
Istraživanja glifosata se intenziviraju. Europski ured za živežne namirnice EFSA je u međuvremenu proučio oko 2.400 znanstvenih radova i iako je i Svjetska zdravstvena organizacija WHO i Međunarodna agencija za istraživanje karcinoma još 2015. glifosat proglasio kako je „vjerojatnim" uzročnikom karcinoma, u toj silini znanstvenih radova nije nađen neosporni dokaz kako je taj herbicid štetan pa tako i EFSA „ne vidi kritičan problem" niti za
čovjeka, niti za okoliš. Zato preporučuje nastavak dozvole, doduše pod strogim uvjetima.
Mogu se očekivati nove spoznaje o njegovim svojstvima, a koja su bitna za zaštitu zdravlja ljudi i okoliša. "Ako se pojave dokazi koji upućuju na to da kriteriji za odobrenje više nisu ispunjeni, revizija odobrenja na razini EU-a može se pokrenuti u bilo kojem trenutku i Komisija će odmah poduzeti radnje za izmjenu ili povlačenje odobrenja ako je to znanstveno opravdano", poručuju iz Europske komisije. Kako bi uskladila ta razmatranja, Komisija će usvojiti obnovu odobrenja glifosata za razdoblje znatno kraće od maksimalno mogućeg, točnije 10 godina, navode.
Glifosat je aktivni sastojak sredstva za uništavanje korova Roundup tvrtke Bayer AG. Agencija za istraživanje raka Svjetske zdravstvene organizacije zaključila je 2015. da je ovaj pripravak vjerojatno kancerogen za ljude, ali druge agencije diljem svijeta, uključujući američku Agenciju za zaštitu okoliša (EPA) i Europsku agenciju za kemikalije, klasificirali su ga kao nekancerogen. Bayer je rekao da su desetljeća studija pokazala da je njegova upotreba sigurna i da je kemikalija desetljećima uvelike korištena od strane poljoprivrednika.