Rast cijena goriva u Njemačkoj

Autor: B.O. Objavljeno: 02.09.2022. 🕜 11:00 Lokacija: Hamburg (Njemačka)

Istek privremenih mjera subvencioniranja i ukidanje poreznih olakšica

Cijene goriva u Njemačkoj ponovno su porasle u četvrtak, jer su istekle privremene mjere subvencioniranja koje je u lipnju uvela Savezna vlada smanjivši porez na naftne derivate na tri mjeseca. 

S obzirom na to da troškovi života i dalje rastu te je inflacija na rekordnim razinama, poreznim olakšicama za energetske tvrtke njemačka Savezna vlada namjeravala je sniziti troškove na benzinskim postajama te tako osloboditi građane dijela financijskog tereta. 

Cijene benzina i dizelskih goriva primjetno su padale na početku tog razdoblja kako bi, ipak, rasle u tom tromjesečju koje je završilo koncem kolovoza, izvijestila je njemačka novinska agencija dpa.

 

Karta od devet eura 

Tako je benzin E10 (s do 10 posto obnovljivog etanola) bio iznad dva eura po litri na mnogim benzinskim postajama u četvrtak ujutro, gdje je pak bio ispod te granice u srijedu, prenijeli su izvjestitelji agencije dpa koristeći podatke Općeg njemačkog automobilskog kluba (ADAC). 

Dizelsko gorivo, koje je već bilo iznad dva eura, uglavnom je prelazilo 2,10, a ponegdje i do 2,30 eura po litri. 

Još jedna mjera za rasterećenje, popularna mjesečna karta od devet eura za javni prijevoz diljem Njemačke, također je istekla. Savezna vlada trenutačno raspravlja o širenju te ponude jeftinog javnog prijevoza u nekom obliku.

TAGOVI