Dva ruska energetska diva – Gazprom i Rosneft- imaju lošije financijske rezultate ove godine. Najveći ruski proizvođač nafte, Rosneft, objavio je u srijedu da je njegova proizvodnja nafte i plinskog kondenzata smanjena u drugom tromjesečju u odnosu na prethodna tri mjeseca zbog sporazuma s OPEC+ grupom proizvođača nafte o smanjenju proizvodnje.
Tromjesečna proizvodnja pala je 2,2% na 3,9 milijuna barela dnevno, rekao je Rosneft, dodajući da je njegova prodaja u prvom polugodištu dosegla 3,9 trilijuna rubalja (41 milijardu dolara), što je više od četvrtine manje u odnosu na prethodnu godinu zbog nižih cijena nafte. Ipak, prihodi u izvještajnom kvartalu porasli su za 12,1% na 2 trilijuna rubalja. Dobit Rosnefta prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) u razdoblju siječanj-lipanj smanjila se za 5,1% na 1,4 trilijuna rubalja.
Naftaši lošije u 2023.
Kompanija je objavila da je njezina neto dobit u razdoblju od siječnja do lipnja dosegla 652 milijarde rubalja, bez davanja usporedivih brojki. Dobit velikih svjetskih naftnih kompanija ove je godine pala za otprilike polovicu u odnosu na sjajnu 2022., kada su akcije Rusije u Ukrajini dovele do skoka cijena nafte i plina.
Gazprom je pak objavio u utorak da je zabilježio neto gubitak od 18,6 milijardi rubalja u drugom tromjesečju 2023. nakon neto dobiti od 1,03 trilijuna rubalja godinu dana ranije nakon pada izvoza plina u Europu.
Rusija je preusmjerila svoju prodaju nafte iz Europe u Aziju i druge globalne regije nakon što je Zapad uveo sankcije, uključujući embargo na kupnju ruske nafte morem, zbog akcija Moskve u Ukrajini. Ruska vlada promijenila je oporezivanje usred rastuće proračunske potrošnje. Prvi čovjek Rosnefta Igor Sečin je u izjavi na web stranici Rosnefta u srijedu rekao da promjenjivo porezno okruženje, uključujući zakonske izmjene koje su već donesene i nove inicijative, "čini poslovanje tvrtke izazovnijim". Tvrtka je uspjela pokazati održive financijske rezultate zahvaljujući nastojanjima da kontrolira troškove unatoč volatilnostima tržišnih cijena, rekao je. Pad EBITDA-e bio je manje izražen od pada prihoda zbog povećanja prodaje u Aziji, konstatirala je tvrtka, uglavnom u Indiju i Kinu.
Gazprom u gubicima
Ruski Gazprom priopćio je u utorak da je ostvario neto gubitak od 18,6 milijardi rubalja (ili 197 milijuna dolara) u drugom tromjesečju 2023. nakon neto dobiti od 1,03 bilijuna rubalja godinu dana ranije nakon pada izvoza plina u Europu.
Gazprom je obustavio objavljivanje svojih podataka o izvozu, ali prema izračunima Reutersa, opskrba Europi, nekoć njegovom ključnom izvoru zarade, iznosila je oko 15 milijardi kubičnih metara u razdoblju od siječnja do srpnja u usporedbi sa 62 milijarde kubičnih metara za cijelu 2022.
"Pad izvoza u Europu djelomično je nadoknađen isporukama u Kinu, koje nastavljaju rasti kao dio ugovornih obveza, kao i učinkovitim poslovanjem naftnog poslovanja", rekao je Famil Sadigov, zamjenik predsjednika uprave Gazproma, u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
Također je rekao da je na zaradu utjecao tečaj rublje, koji je oslabio 24% u odnosu na američki dolar u prvih šest mjeseci ove godine.